Ettevaatust: kurjategijad teevad taas inimestele petukõnesid

Foto: Depositphotos

Viimastel päevadel on sagenenud juhtumid, kus kurjategijad teevad inimestele taas petukõnesid, et saada ligipääsu inimeste PIN-koodidele ja kontodele.

Telia riskijuhi Andreas Meistri sõnul on seekordse petukõnede laine puhul läbivaks jooneks see, et tegu on robot- ehk automaatkõnedega, kus on ilmselt tehisintellekti abil eelnevalt ette salvestatud eestikeelne tekst, mida siis telefonikõne ajal kõne vastuvõtjale ette mängitakse.

„Selliste kõnede puhul saab kõne vastuvõtja aru, et ta ei räägi inimesega ning talle mängitakse ette salvestatud helisõnum. Petukõnes väidetakse, et kõne vastuvõtja mõne teenuse leping on peatatud või lõppenud ning selle jätkamiseks on vaja sisestada Smart-ID PIN-koodid. Seda ei tohi mingil juhul teha,“ hoiatab Meister.

Käimasolevate petukõnede puhul jäetakse kõne vastuvõtjale telefoninumbrit võltsides ka mulje, nagu oleks tegu mõnelt Eesti numbrilt tuleva kõnega. Tegelikkuses tulevad sellised kõned välismaalt. Nii võibki juhtuda, et kui helistada tagasi numbrile, millelt just kui petukõne tuli, võtab kõne vastu hoopis Eestis elav inimene, kes ei teagi, et tema telefoninumbrit kasutati petukõne maskeerimiseks.

Telia riskijuhi sõnul ei pöördu ükski endast lugupidav teenusepakkuja oma klientide poole palvega PIN-koode või salasõnu jagada.

„Kõik sellised juhtumid, kus inimesel palutakse telefonikõne, SMSi või e-kirja teel oma pangakaardi andmeid kuhugi sisestada ning kontrollimiseks jagada, või kui palutakse jagada enda PIN-koode või isikuandmeid, on reeglina pettused ja sellisel moel annavad inimesed kurjategijatele ligipääsu oma pangakontodele,“ hoiatab Meister.

Ühtlasi tuleb ta meelde, et Telia ise võtab oma klientidega tavaliselt ühendust teenindusnumbri 123 või 1551 (ärikliendid) kaudu, lisaks toimuvad kõik Teliaga seotud klienditoimingud Telia ametlikes keskkondades (nt veebipõhine iseteenindus).

„Soovitame kõigil, kes saavad eelpool mainitud tunnustele vastavaid telefonikõnesid, need katkestada, võimalusel see telefoninumber oma telefonis blokeerida ning edastada esimesel võimalusel info kahtlase numbri ja kõne aja kohta oma teenusepakkujale. Seejärel saavad sideteenuse operaatorid võimaliku petukõnede algallika blokeerida,“ lisas Meister.

Tema sõnul töötavad kõik sideoperaatorid selle nimel, et saaks Eestis ühiselt kasutusele võtta efektiivse lahenduse välismaalt tulevate petukõnede blokeerimiseks. „Näiteks Telia on blokeerinud sel aastal ainuüksi Eestis hinnanguliselt üle miljoni petukõne katse,“ lisas Meister.

Lisaks tänab Telia riskijuht kõiki tähelepanelikke kliente, kes on viimastel päevadel kahtlastest kõnedest ettevõttele teada andnud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.