Haljala vald pöördus rahandusministeeriumi poole palvega kooli ja spordihoone ehituse täiendavaks rahaliseks toetamiseks, kuna ehitustööde maksumus on tööde algusest alates kasvanud algselt plaanitud 7 miljonilt eurolt ligi 9 miljoni euroni.
Haljala Koolis õpib sel õppeaastal üle 240 õpilase ning enne Rakvere Riigigümnaasiumi avamisest tulenevalt Rakvere linna koolivõrgu ümberkujundamist oli Haljala Kooli näol tegu Lääne-Virumaa suurima põhikooliga.
Pöördumisest selgub, et Haljala vallavalitsuse ja OÜ Vanalinna Ehitus sõlmisid tunamullu 21. aprillil töövõtulepingu Haljala Kooli rekonstrueerimiseks, vajalike lammutus-, projekteerimis- ja ehitustööde teostamiseks. Lepingu tähtajaks oli lepingu järgselt arvestatud 12 kuud ning maksumuseks koos käibemaksuga 7 047 678 eurot.
Mullu aprillis aga sõlmisid osapooled töövõtulepingu muutmise kokkuleppe, millega pikendati tööde teostamise tähtaega kuni 2022. aasta 26. detsembrini. Lepingu tähtaja muutmise põhjuseks oli Puusepa sõnul eelkõige ehitusmaterjalide tarneraskused tulenevalt koroonaviiruse lainest tingitud ehitusmaterjalide turu olukorrast ning 2022. aasta veebruaris alanud sõjast Ukrainas ning Venemaale ja Valgevenele kehtestatud sanktsioonidest.
Lepingu maksumuse osas on Haljala Vald ja Vanalinna Ehitus sõlminud aga juba neli muutmislepingut. “Lepingu maksumuse kallinemise peamiseks põhjuseks oli ehitusturul toimunud hüppelised hinnatõusud, mille oli põhjustanud 2022. aasta veebruaris alanud sõda Ukrainas ning Venemaale ja Valgevenele kehtestatud sanktsioonid,” selgitas vallavanem Anti Puusepp.
Nüüdseks on tema sõnul selgunud, et kooli- ja spordihoone projekti kogumaksumuseks kujuneb koos käibemaksuga ligi 8,85 miljonit eurot. “See tähendab, et valla omafinantseeringu suuruseks jääb hinnanguliselt üle 58 protsendi projekti kogumaksumusest. Siinkohal on oluline välja tuua, et näiteks 2023. aastaks on Haljala valla eelarves planeeritud põhitegevuse tuludeks 7 561 468 eurot. Arvutuste kohaselt moodustab seega projekti omafinantseering Haljala valla ühe aasta põhitegevuse tuludest ligi 69 protsenti,” märkis Puusepp.
Ta lisas, et arvutuste kohaselt läheks projekti valmimise edasilükkamine või uue hanke korraldamine veelgi kallimaks, seega tuli vallal leida võimalused töövõtulepingu maksumuse suurendamiseks. “See on seadnud aga Haljala valla väga keerulisse seisu, sest lisaks suurinvesteeringu elluviimisele seisame sarnaselt teistele kohalikele omavalitsustele väljakutsete ees, mis kaasnevad muutunud majandusolukorra ja suure palgasurvega haridusvaldkonnas,” nentis vallavanem.