Värskelt jagatud suurpreemia tekitas investeerimisgruppides korralikult elevust – mida küll selle rahaga pihta hakata ja kuhu seda võimalikult tootlikult panustada?
Variante oli igasuguseid, alates elukvaliteedi parandamisest (uus auto), kodu sissemakseks kasutamisest ja arutlusel olid ka kõik erinevad turu investeerimisvõimalused – aktsiad, kinnisvara ja ühisrahastus.
Arutasime küsimust ka oma investorite sõpruskonnas. Erinevate investeeringute plusse-miinuseid kaaludes jäi parimaks ideeks ülekaalukalt Kristjan Liivamägi mõttekäik, et kõige mõistlikum kõikidest variantidest oleks järgmise aasta plaani võtta lapsepuhkusele minek.
Vanemapuhkuse “tootlus” kahekordistab raha
Kõik 2019. aastal plaani võetud lapsed sünnivad juba uue vanemahüvitise korra järgi, kus võetakse arvesse ema rasedusele eelneva 12 kuu sissetulekut.
See tähendab, et järgmise aasta jooksul Utilitase töötajate peredesse sündinud laste puhul läheb suurpreemia vanemahüvitise arvutusvalemisse sisse – tegemist oli ju tööjõumaksudega (sotsiaalmaksuga) maksustatud tuluga.
50 000 eurone tulusumma tähendab 37 370 eurost brutopalga makset, mis aasta peale laiali jaotatult oleks justkui 3115 eurost kuupalka, mis on töötaja enda palgaga koos piisav, et garanteerida tulevasele lapsevanemale maksimaalne vanemahüvitis – hetkel 2020. aastal eelduste järgi 3350 euro kanti.
Boonust pereplaneerimiseks kasutades tuleb tootlus muljetavaldav – 140 päeva eest makstakse dekreedirahad ning siis 435 päeva eest makstakse vanemahüvitist, kokku tuleb see üle 18 kuu, kus keskmiseks hüvitiseks on riigipoolne maksimum – 3350 eurot brutos, kokku siis 18×3350=60 300 eurot, netos ligikaudu 46 500 eurot. Netos kätte saadud 30 000 eurot boonusraha saab niimoodi sisuliselt 150% kasvu ja pere on ka lapse võrra rikkam.
Tootlus on hea nii emale kui isale
Isegi kui Utilitases ei tööta lapse ema vaid isa, siis ka nii toimib süsteem hästi – kui dekreediraha arvestatakse ema sissetuleku järgi, siis vanemapuhkusele saab pärast rasedus- ja sünnituspuhkuse lõppemist vormistada ka lapse isa, kes selle aasta sissetulekupiirangute lõdvendamise tagajärjel saab tegelikkuses tööl edasi käia ka ilma vanemapalgast raha kaotamata ja umbes kuni 1550-eurost kuupalka teenida ilma vanemahüvitises kaotamata.
Lisatootlust toob muidugi see, kui peres on tegemist kolmanda lapsega, siis lisab riik omaltpoolt veel kolmanda lapse toetuse lisaks.
Muidugi ainult raha pärast ei soovitaks kellelgi lapsi tegema hakata, ent Utilitase puhul on tegelikult tegemist justkui omapärase väikese sotsiaaleksperimendiga – palgatöötajal ideaalilähedasemat rahalist olukorda vanemapuhkusele jääda on päris raske ette kujutada.