Kas krediitkaarti tohib reklaamida kuuintressi esile tõstes?

Hea tava järgi tuuakse krediitkaarti pakkudes välja aastane intress.Foto: Shutterstock

Laenupakkuja SMS Raha on turule toonud krediitkaardi, mida reklaamitakse ennekuulmatult madalda intressiga – alates 1,5 protsendist. Asja lähemalt uurides selgub siiski, et tegu on kuise intressiga ja tegelikult pole pakutav krediitkaart sugugi nii soodne kui esmapilgul näib. Kas nii tohib teha? Suuremad pangad toovad krediitkaarti pakkudes välja aastaintressi.

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametist (TTJA) öeldi, et seaduses ei ole sätestatud, et krediidiandjad tohivad kuvada ainult aastast intressimäära, ning seega on lubatud ka kuise intressimäära kuvamine. 

Siiski tuleb sellisel juhul TTJA hinnangul tuua välja, et tegemist on kuise, mitte aastase intressimääraga, kuivõrd vastasel juhul võib toimuda tarbijate eksitamine. Kõnealusel juhul on krediidiandja toonud välja, et tegemist on intressimääraga ühes kuus, ütles TTJA kommunikatsioonijuht Airi Ilisson.

Teave krediidi kulukuse määra suuruse kohta tuleb krediidiandjatel siiski esitada aastase protsendimäärana, märkis Ilisson.

 Finantsinspektsioonist vastati, et enne laenulepingu sõlmimist peab laenuandja esitama tarbijale teabelehe, kus on kirjas lepingueelne teave. Teabelehel ja laenulepingus peab vastavalt seadusele olema kirjas intressimäär aasta kohta. Tarbijakrediidi reklaamis tuleb vastavalt reklaamiseadusele esitada tarbijakrediidi tüüpiline näide, mis peab sisaldama muuhulgas intressimäära. 

Ka finantsinspektsioon nentis, et reklaamiseaduses ei ole välja toodud, kas avalikustatav määr peab olema aastane või kuine. Laenuandja peab aga reklaamis tüüpnäite juures välja tooma, millise ajaperioodi intressi reklaamitakse. 

„Võttes arvesse, et krediidiandjad on valdavalt kohustatud tarbijatele avalikustama aastase intressimäära ja aastase krediidi kulukuse määra, milles sisaldub ju ka intress, on hea tava kasutada ka reklaamides enamjaolt aastast intressimäära,“ märkis finantsinspektsiooni pressiesindaja Kaisa Gabral. „Tarbijakrediidi reklaamid peavad olema vastutustundlikud, tasakaalustatud ning esitatud selliselt, et tarbija oleks võimeline peale reklaami nägemist kaaluma hoolikalt laenuvõtmist, kõiki riske ja võimalikke tagajärgi.“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.