Kas sina ka? II pensionisamba sissemakseid plaanib suurendada iga viies Eesti inimene

Paljud Eesti inimesed on valmis pensionisamba makseid suurendama.Foto: Shutterstock

Eesti elanike teadlikkus II pensionisamba sissemaksete suurendamisest on märkimisväärselt kasvanud ning makseid plaanib suurendada iga viies elanik, selgus Swedbanki tellitud ja Kantar Emori läbi viidud uuringust.

Selle aasta 1. jaanuarist on Eesti inimestel võimalik suurendada oma tulevast panust II pensionisambasse, tõstes alates 2025. aastast pensionmakset praegu kehtivalt 2% määralt kas 4% või 6% peale brutopalgast, säilitades samaaegselt riigi 4% suuruse panuse.

Uuringu kohaselt on Eesti elanike teadlikkus sissemaksete suurendamise võimalusest kolmekordistunud. Eelmise aasta augustis läbiviidud uuringu kohaselt oli võimalusega kursis 17% Eesti elanikest ning novembris tõusis vastav näitaja 38% peale. Tänavuse värske uuringu kohaselt on teadlikkus tõusnud juba 66% tasemele.

Teadlikkuse kasvuga on suurenenud ka inimeste hulk, kes plaanivad pensionimakseid tõsta. Kui eelmise aasta augustis plaanis pensionimakseid suurendada 15% vastanutest, siis nüüdseks on see tõusnud ligi 20% peale. Trendi kinnitab ka Pensionikeskuse statistika: jaanuaris esitas pea 12 000 inimest taotluse II pensionisamba sissemaksete suurendamiseks. Kusjuures neist lausa kolm neljandikku eelistavad kõrgemat ehk 6% maksumäära.

Swedbanki investeerimise ja pensioni valdkonnajuhi Kaire Peiki sõnul moodustaks 1500 eurost kuupalka teeniva inimese puhul pension ilma muudatuseta ligi 40% praegusest palgast. Määra tõstmisel 6% peale moodustaks tema pension (I ja II sammas) juba ligi 50% palgast.

“Tuletame meelde, et II samba sissemaksed lähevad maha brutopalgast ehk koguja võidab 20 protsenti tulumaksu arvelt ning maksuvõit hakkab koheselt liitintressi toel kasvama,” selgitas Peik.

Positiivse trendina selgus uuringust, et madalama palgatasemega elanike huvi pensionimaksete suurendamise vastu on märkimisväärselt tõusnud. “Äärmiselt rõõmustav on näha, et leibkondades, kus sissetulek on ühe pereliikme kohta on keskmisest madalam, plaanib sissemakseid suurendada tervelt 23% elanikest. Eelmise aasta augustis oli antud näitaja vaid veidi üle 11%,” sõnas Peik.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.