Kristi Saare: Sel naistepäeval kingi lillekimbule lisaks finantstarkust pakkuv raamat

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Teise sambasse võiks saada rohkem panustada, usub investor Kristi Saare.Foto: Kalle Veesaar

Ükskõik mis pidi numbritele otsa vaadata, on Eesti naistel keskmiselt vähem raha kui meestel. Naiste esindatus nii firmajuhtide, start-up asutajate, rikaste edetabeli osaliste ja investorite seas on sõltuvalt nimekirjast kas väike või üliväike.

Ometi ei ole siin mingit põhjust, miks ei võiks naised olla finantsiliselt sama edukad kui mehed, tuleb lihtsalt teadlikumalt tegeleda hariduse, julgustamistöö ja kaasamisega.

Kusagilt tuleb alustada

Sel naistepäeval kingi kommikarbile või lillekimbule lisaks ka mõni hea finantstarkust pakkuv raamat. Üllatavalt paljud naised ei ole kunagi investeerimise peale mõelnud, sest – neile on jäänud mulje, et see ei ole neile.

Selle muutmiseks on vaja lihtsalt veidi teadvustamistööd – anda kätte esimene siht, et tuleb lihtsalt alustada. Kingituse võib iga naine teha ka endale!

Edukaks olemisel on väga oluline roll heade harjumuste ehitamisel. Kui sa veel pole alustanud, siis lisa enda tegevuste hulka mõni hea lihtne finantsharjumus.

Näiteks kuu alguses kohe raha säästukontole kandmine või iga-kuine kalendrisse planeeritud finantsasjade ülevaatamise tunnike – kui ise oma rahaga ei tegele, siis ei saa ka midagi paremaks muutuda.

Jälgi oma keelt

Pane tähele oma (kasvõi humoorikat) keelekasutust. Väga lihtsalt ja mõtlematult lendavad mõnikord vestlustes ütlused, et “tüdrukud ei oskagi matemaatikat” ja et “naisel on vaja rikast meest” või “ma olen nii vaene, et ma ei saagi kunagi investeerimisega alustada.”

Kui mingit ütlust piisavalt palju kordad, siis võidki seda lõpuks uskuma jääda. Sisesta endale pigem seda ütlust, et igaüks – ka sina – saab hakkama!

Kui sul on roll korraldada konverentse, panna kokku vestluspaneele või võtta intervjuukommentaare, siis panusta ühiskondlikku võrdsusesse ja pinguta veidi lisaks selle nimel, et naised rohkem pildil oleksid.

On üks hea ütlus – you can’t be what you can’t see – ehk kui sa (nais-)eeskujusid enda ümber ei näe, on keeruline ette kujutada, et ka sina võiksid selline olla – näiteks investor või ettevõtja! Kui sul on võimalus, siis aita kaasa (meedia-)kajastuse ebavõrdsuse vähendamisse.

Julge olla esimene

Ole julgelt laua ääres esimene. Kui juhtub, et oled investeerimisüritusel, või pitch-ijate nimekirjas või ettevõtte nõukogus ainus/esimene naine, siis mis parata. Tuleb julgelt pea püsti ajada ja väljakutse vastu võtta. Keegi peab alati esimene olema, miks mitte siis sina? Küll aja jooksul tuleb teisi julgeid juurde, kuni naiste püsiv esindatus sinu valdkonnas saab normaalsuseks.

Mentorda ja juhenda järgmist põlvkonda tüdrukuid. Igaüks ei pea otsast peale alustama ja teed kuskile läbi murdma hakkama. Alusta näiteks sellest, et külasta mõnda kooli, et esinemas käia, paku julgustust ja toetust samas valdkonnas alustavatele naistele, panusta valdkonna organisatsioonidesse oma teadmistega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.