Kui palju peaks tõusma alampalk? Kokkulepet ei sündinud, sekkub riiklik lepitaja

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Asjasse tuli sekkuda riiklikul lepitajal Meelis Virkebaul.Foto: Scanpix

Tööandjate keskliit ja ametiühingute keskliit ei jõudnud kolmapäeval järgmise aasta alampalga osas kokkuleppele, mistõttu pöördutakse riikliku lepitaja poole.

Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson ütles BNS-ile, et ühiskondlik ootus oleks alampalga kokkulepe sõlmida novembri lõpuks.

“Palume riikliku lepitaja abi kokkuleppe saavutamiseks. Tema protseduur näeb ette, et suhtleb mõlema poolega ja teeb lepitusettepaneku, millega on pooltel ka lihtsam nõustuda,” ütles Peterson.

Ametiühingute keskliidu ja tööandjate keskliidu delegatsioonid jõudsid augusti lõpus kokkuleppele tõsta 2020. aastal alampalka 38 euro võrra kuus. Selle kava järgi oleks miinimumpalk alates 1. jaanuarist 578 eurot kuus ehk 3,44 eurot tunnis.

Ametiühingute keskliidu volikogu pidas seda siiski ebapiisavaks.

Eesti Tööandjate Keskliidu tegevjuht Arto Aas on öelnud, et ametiühingute loobumine juba saavutatud kokkuleppest tõsta järgmisel aastal alampalka 7 protsendi võrra on kahetsusväärne.

Praegu on Eestis kehtiv kuutasu alammäär täistööajaga töötamise korral 540 eurot ja tunnitasu alammäär 3,21 eurot.

Üleriigilises alampalgas lepivad kokku sotsiaalpartnerid ehk kõigi Eesti tööandjate esindajana Eesti Tööandjate Keskliit ning töötajate esindajana Eesti Ametiühingute Keskliit.

Kui sotsiaalpartnerid riikliku lepitaja vahendusel kokkuleppele ei jõua, võib järgmise aasta töötasu alammäära otsustada üle 20 aasta valitsus.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.