Rahast rääkimine on paljudele ebamugav või piinlikkust tekitav teema. Hoolimata sellest tuleb selleteemalisi vestlusi elu jooksul ette võtta tavaliselt rohkem kui üks kord. Palgaootust küsitakse nii uuele töökohale kandideerides, endale palgatõusu küsides, vahel palutakse palgaootus märkida juba CVsse või motivatsioonikirja juurde.
Palka soovime kõik saada rohkem kui parajasti makstakse. Mõni soovib natuke juurde, teine poole rohkem. Siiski tuleks palgaootuse määramisel jääda reaalsuse piiridesse ja mitte märkida utoopilist summat. Liiga kõrge palgaootuse puhul võidakse sind värbamisprotsessis välja praakida ja eelistada kandidaate, kelle ootusele suudab tööandja ka vastata.
Palgaootuse väljaselgitamiseks tuleks arvesse võtta tööstaaži, keskmist palka enda positsioonil, hinnata oma konkurentsivõimet ja varasemat kogemust. Tööportaali cv.ee meeskond on sinu jaoks kokku kogunud järgmised näpunäited, mida palgaootuse välja selgitamisel arvesse võtta
- Mõtle selle peale, milline on sinu tööstaaž aastates. Kui oled kogenud töötaja, võid küsida rohkem. Kui oled alles alustav spetsialist, võta ka seda arvesse oma palgaootuse määramisel.
- Tutvu statistikaameti palgainfoga, et saada teada mediaanpalk näiteks maakondade kaupa.
- Hinda kriitiliselt oma konkurentsivõimet: kas sul on oskusi, mida tööturul väga hinnatakse? Näiteks hea keeleoskus või tunned programme, mille oskajatest puudus on? Kui sul on väärtuslikke oskusi, siis kindlasti arvesta seda enda palgaootuse määramisel.
- Proovi välja selgitada, kui tihe on konkurents sinu soovitud ametikohale. Kui selles ametis on inimesi vajaka, võid küsida rohkem. Kui järjekord ulatub ukse taha ja konkurents on tihe, siis küsi pigem vähem kui rohkem.
- Hinda kriitiliselt ettevõtte tegevusvaldkonda, kuhu kandideerid. Kui ettevõte on tuntud ja suur firma, kellel läheb hästi, arvesta sellega ka palgaootuse määramisel. Kui ettevõte on näiteks mittetulundusühing või sotsiaalse väärtusega, ei tasu väga kõrget palgaootust märkida, sest tööandja tegutseb turul teise eesmärgiga kui suure kasumi teenimine.