Lugeja küsib: kas e-poes kaardiandmete salvestamine on hea idee? 

Kätlin KukkFoto: SEB

Tihti salvestatakse edaspidiseks mugavamaks ostmiseks e-poodidesse oma kaardiandmed, et järgmistel kordadel ostu sooritamine kiirem oleks. On see aga siiski turvaline ja mõistlik otsus? Vastab SEB turbejuht Kätlin Kukk.

Internetis kaardiandmete säilitamine on turvarisk

“Internetis kaardiandmete säilitamine pole hea idee mitmel põhjusel. Esmalt on see turvarisk, millega võivad sellega kaasneda ka näiteks soovimatud väljaminekut teie kontolt. Seega tuleks kaardiandmete jagamine ja salvestamine väga hoolikalt läbi mõelda,” toonitas SEB turbejuht Kätlin Kukk. 

Kukk selgitas, et kuigi kaardiandmete sisestamine võib tunduda iga ostu korral tüütu ja aeganõudev, tasub see vaeva ära, sest vastasel juhul võib tagajärjeks olla kaardiandmete sattumine kurjategijate valdusesse või märkamatuks jäävad kulutused kuupõhistelt tellimustelt või tehingutelt. Viimase vältimiseks soovitab Kukk aeg-ajalt oma kontol toimuvad tehingud üle vaadata, et kahtlased tehingud võimalikult kiirelt tuvastada ning edasine kuritarvitamine lõpetada. Seejuures tasub meeles pidada, et mugavus ja turvalisus enamasti koos ei eksisteeri – tuleb valida neist üks, mida enda jaoks oluliseks peame, sest oleme eelkõige ise enda turvalisuse loojad.  
 
Andmete salvestamine on tegelikult ka rahatarkuse küsimus, sest kui lemmik veebipoes on kaardiandmed juba salvestatud, võib tekkida kiusatus impulsiivsete ostude tegemiseks. “Võimalus kulutada aega kaardiandmete sisestamisele ostu sooritades annab hetke aega ostu vajalikkus läbi mõelda, mistõttu võib nii mõnigi impulsiivne kulutus tegemata jääda,” lisas Kukk. 

Oht andmelekkele 

Turbejuht rõhutas, et kaardiandmete igakordselt uuesti sisestamine ostu sooritamisel on üks tõhusamaid viise pettuste ohvriks sattumise ennetamiseks. Kuigi paljud e-poed kontrollivad oma turvameetmete tõhusust, on andmelekke oht alati olemas ning kaardiandmete salvestamine võib muuta tarbija haavatavaks kurjategijate rünnakutele. 

Andmelekke puhul on väga oluline enne kaardiandmete sisestamist kontrollida nii veebilehe õigsust kui ka müüja tausta. Ettevaatlikum tasub olla eriti esimesi oste tehes, sest tekkinud pole pikemat kliendisuhet, mis kinnitab turvalisust.  

Kui on võimalik maksta kasutades Apple Payd või Google Payd, tuleks eelistada neid variante. Sellisel juhul ei kasutata otseseid kaardiandmeid, vaid tokeneid, mille potentsiaalsel lekkimisel on pettuse ohvriks langemise oht väga väike. 

“Isegi siis, kui veebilehe turvameetmed on paigas, suurendab krediitkaarditeabe veebis salvestamine riski, et kaarditeave varastatakse ja kurjategijad kasutavad seda petturlikeks ostudeks,” selgitas Kukk. 

Ootamatud igakuised maksed 

Tarbijate üheks sagedaseks murekohaks on ettearvamatud igakuised maksed, mis võivad tekkida näiliselt süütutest ostudest. Turbejuht hoiatab, et kliendil võib jääda märkamatuks, kui ostu käigus aktiveerub igakuine tellimus. Näiteks võib tasuta toote või teenuse prooviperioodi lõppedes ununeda tasulise tellimuse alguskuupäev, mis võib kaasa tuua automaatsed regulaarsed makseid kaardilt.  

“Mõnikord ei pruugi klient tähele panna, et ostu sooritades on tegemist igakuise tellimuspõhise teenusega. Tasuta prooviperioodide puhul on lihtne juhtuma, et tasulise tellimuse alguskuupäev ununeb, teavitus jääb kahe silma vahele ning seejärel läheb kaardilt tellimuse hind automaatselt maha. On oluline mainida, et ka väikeses kirjas teksti lugemine lepingutes on oluline. Selle lugemata jätmine sageli ootamatud maksed endaga kaasa toobki,” selgitas Kukk. 

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.