Olukord Brexiti ümber on üha keerulisem: Briti valitsus näib tahtvat, et Ühendkuningriik igal juhul selle kuu lõpus EL-ist lahkuks, olgu siis leppega või mitte. Opositsioon ja EL tahavad, et lahkumine oleks korrapärane. Mis edasi saab, on segane.
Lähipäevad annavad kindlasti arutust, ent kuna lahkumistähtaeg on juba kümne päeva pärast, tasub Suurbritanniasse reisi plaanival või sealt kaupa tellival inimesel arvestada kõikide variantidega – sealhulgas ka leppeta Brexitiga.
Mis novembrist juhtub?
Kui lepe peaks heaks kiidetama ning Ühendkuningriik lahkub EL-ist selle järgi, on liikmelisuse viimane kuupäev praeguste asjade seisu järgi 31. oktoober 2019, selgitab välisministeerium Brexiti-teemalisel veebiküljel.
Ühendkuningriigi väljaastumislepingus sätetastakse ka Ühendkuningriigis elavate Euroopa Liidu kodanike õiguste säilitamine seni kehtinud tingimustel. Samad õigused säilivad kuni üleminekuperioodi lõpuni 31. detsember 2020, võimalik ühekordne pikendus) Suurbritannaisse saabuvate Euroopa Liidu kodanike suhtes.
Kui lepingut (ega ajapikendust) ei tule, lahkub Ühendkuningriik Euroopa Liidust 1. novembril 2019. Lepinguta lahkumise korral lõppeb isikute vaba liikumine, märgib välisministeerium.
Euroopa Liidul on kavas Ühendkuningriigi kodanikele kehtestada viisavabadus, eeldusel, et Ühendkuningriik vastab samaga. Seega, alates 1. novembrist 2019 saaksid Euroopa Liidu kodanikud Ühendkuningriigis viibida viisavabalt 90 päeva.
Välisministeerium on kokku pannud kasulikud videod sellest, mida tasub Brexitiga seoses silmas pidada:
https://www.youtube.com/watch?v=UvS4Gg5z7WE
https://www.youtube.com/watch?v=v08nXxlS0gY
Ole valmis tollitoiminguteks
Maksu- ja tolliamet (MTA) juhib tähelepanu, et seoses võimaliku Brexitiga 1. novembril muutub Ühendkuningriik kolmandaks riigiks ja nii reisijad kui ka postipaki tellijad peavad arvestama erinevate tollitoimingutega.
Reisijate jaoks on peamine muudatus see, et kui reisilt kaasa toodav kaup ületab maksuvaba piirmäära 300 eurot (lennu- ja merereisijatel kuni 430 eurot) ja kui kogus ületab maksuvaba piirmäära, tuleb piirmäära ületav kaup deklareerida ning tasuda tolli- ja käibemaks. Aktsiisikauba puhul tuleb tasuda lisaks ka aktsiis.
Posti- või kullersaadetistena saabuvate pakkide puhul tasub silmas pidada, et ÜK muutumisel kolmandaks riigiks tuleb kaup tollis deklareerida ja sellelt tasuda käibemaks, kui kauba väärtus ületab 22 eurot, kuid ei ületa 150 eurot.
Üle 150 euro väärtuses saadetise korral tuleb tasuda tolli- ja käibemaks. Aktsiisikauba postiga saatmine on lubatud ainult eraisikult eraisikule. Mõnele kaubale on Eestisse sissetoomiseks kehtestatud koguselised piirangud või eriloa nõue, samuti võib kauba sissetoomine olla keelatud.
Tolliteeninduse valdkonna juhi Külli Kurvitsa sõnul tuleb reisides ja postipakki tellides täpselt jälgida, millal reisija või pakk Eestisse jõuab.
“Kui reisija jõuab Ühendkuningriigile Eestisse pärast 31. oktoobrit, siis peab ta teadma, et tal võib tekkida vajadus kaup deklareerida, teatud kaupadele hakkavad kehtima koguselised piirangud ja teatud kaupa enam üle piiri tuua ei saa,” rääkis ta.