Marii Karell: Mina, Swedbanki klient, olen oma kodupangas pettunud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Swedbank Eesti kontori käed on seotud ja sellest on kahju, sest kohalikud kliendid ootava meie kodupanga juhtidelt vastuseid.Foto: Kalle Veesaar

Olen olnud Swedbanki ustav klient üle 20 aasta. Mitte kunagi pole laveerinud ja püüdnud mujalt odavamat laenu saada. Eile esimest korda tundsin, et nüüd on aeg Swedbankist mujale kolida.

Kas ma olen ebaõiglaselt ja kiirustades teinud oma otsuse? Võimalik. Aga kohe argumenteerin.

1. Swedbanki juhile Brigitte Bonnesenile ja tema tiimile saatsid Rootsi uurivad ajakirjanikud teema ja esimesed küsimused tutvumiseks nädal aega enne intervjuu salvestust. Panga tiim ei pidanud vajalikuks küsida rootslastelt lisaküsimusi.

2. Ehkki ajakirjanikud olid palunud intervjuud pangajuhilt Brigitte Bonnesenilt, ilmus kaamera ette Swedbanki PR-juht Gabriel Francke Rodau. Täpsustusele, et tahtsime ju kohtuda Bonneseniga, vastas ta: “Saite minu”. Loen sellest välja, et teema oli ebameeldiv ja Bonnesen kartis kahvlisse jääda.

3. Kuivõrd PR-juht ei osanud kõigile küsimustele vastata, pakkus ajakirjanik talle võimalust tutvuda kogu andmemahuga. Seda oli lehekülgede kaupa. On eetrist näha, kuidas ajakirjanik seda PR-juhile näitab. Mingit initsiatiivi Swedbanki poolt – kas me saaks palun tutvuda asjaga lähemalt – ei tulnud.

4. Eile asus Bonnesen eitama kõiki tegevusi, mis on kirjeldatud eelmises kolmes punktis ja hakkas väitma, et nemad pole saanud andmetega tutvuda. Selline vassimine ei sobi kuhugi.

5. Swedbanki Rootsi kontor on ilmselgelt keelanud Eesti Swedbankil meediaga omavolilise suhtlemise. Eile kordas Eesti juht Robert Kitt sõna-sõnalt Bonneseni öeldut eesti keeles. Oli näha, kui ebamugavalt ta end seda tehes tundis. Kogu illusioon sellest, et Eesti kontorit juhitakse autonoomselt vastavalt kohaliku turu eripäradele, vajus kokku.

6. Oletame, et Bonnesenil on õigus ja nad ei teadnud andmetest, mis viitavad sellele, et läbi Swedbanki võidi toimetada ulatuslikku rahapesu, varem kui eile hommikul. Esimese kommentaari juhtunule andis Bonnesen õhtul kell 18. Oleks oodanud temalt vastutuse võtmist. Midagi stiilis: Need on tõsised süüdistused, kindlasti tahame nende andmetega lähemalt tutvuda, nii kui oleme saanud teha omapoolse analüüsi, saan ma täpsemalt kommenteerida. Selle asemel asus ta vassima ja eitama.

7. Eilsest saadik on Swedbanki Eesti klientidel, keda on Eestis ligi pool miljonit, üleval küsimus, mida nad nüüd tegema peavad? Kas peaks pangast raha välja võtma? Kas kodulaen kehtib edasi või peaks selle mujale kolima? Mis saab minu pensionisammastest? Kas kogu sinna kogutud raha läheb nüüd raisku? Kas võib juhtuda, et pank pannakse kinni? Kui ma tahan parasjagu uut laenu võtta, kas praegu sellise väikse küsimusega Swedbankis üldse keegi tegeleb? Pole mitte kedagi, kes neile küsimustele vastaks.

Nendele punktidele toetudes on mul tekkinud sügav usalduskriis oma kodupanga vastu. Kuidas sellest olukorrast välja tulla, mina hetkel vastata ei oska. Ootan Swedbankilt vastuseid.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.