Mündikorje jätkub: sente saab Omniva postkontoris ümber vahetada ka järgmisel aastal

Münte saab Omniva postkontorisse viia ka 2024. aastal.Foto: Shutterstock

Eesti Pank ja Omniva jätkavad ka 2024. aasta algusest mündivahetusteenust. Teenustasu eest saab münte vahetada nii Tallinna Järve kui ka Tartu Kvartali postkontoris. Praeguseks on kolm kuud kestnud ühise mündikorjega kogutud üle 3 miljoni mündi, millest 65 protsenti on 1- ja 2-sendised.

Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve sõnul on mündikorje kampaania osutunud väga populaarseks. Kolme kuu jooksul pakutud võimalust postkontori kaudu münte tagastada on aidanud uuesti ringlusse tuua üle 3 miljoni mündi.

“Iga tagastatud mündi võrra tuleb Eesti Pangal vähem münte juurde toota. Nii on mündiringluse keskkonnajälg kokkuvõttes veidi väiksem ning ka keskpanga kulud müntide soetamisele on selle võrra väiksemad,” lisas Roosve. Mündikorje käigus kogutud müntidega saab Eesti Pank rahuldada umbes kolme kuu keskmise mündinõudluse.

Eesti Pank ja Omniva leppisid kokku, et jätkavad mündikorjega ka uuel aastal, sest müntide tagastamine on olnud isegi teenustasuga aktiivne ning inimesed on võimaluse hästi omaks võtnud.

Omniva finants- ja vahendusteenuse juhi Margit Ratniku sõnul on inimeste huvi teenuse vastu jätkuvalt olemas ja münte käiakse Tallinna Järve ja Tartu Kvartali postkontorites vahetamas iga päev. “Iseteeninduslikud mündilugemismasinad loevad toodud mündid üle ja väljastavad selle kohta kviitungi, mille eest saab siis postkontorist vastava summa eest teenuseid osta või siis teenustasu eest kupüüride vastu vahetada,” kirjeldas Ratnik. Teenustasu on 5 protsenti summast.

Mündivahetusteenusega on Omniva kahes postkontoris plaanis jätkata kuni ümardamisreeglite selgumiseni. Arvestades 1- ja 2-sendiste tootmise suurt mõju keskkonnale ning seda, et mündid ei jõua tagasi ringlusse, on keskpanga vaatest mündiringluse heaks toimimiseks püsiv lahendus 1- ja 2-sendiste ümardamisreegli kehtestamine.

Seetõttu on Eesti Pank teinud ettepaneku ja rahandusministeerium saatnud huvigruppidele arvamuse avaldamiseks 1- ja 2-sendiste euromüntide ümardamisreeglite väljatöötamiskavatsuse. Ümardamisreeglite kohaselt võiks hakata poekassas ostukorvi lõpphinda ümardama lähima 5 sendini, aga üksnes siis, kui ostja maksab sularahas.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.