Rahandusministeerium on varem prognoosinud, et märtsi lõpuks, mil kukub teisest pensionisambast lahkumisavalduste esitamise tähtaeg, esitab selle soovi 200 000 inimest.
Samas veebruari lõpuks oli avalduse esitanud 102 000 inimest ja ministeerium oletab nüüd, et lõpuks on teisest sambast lahkujaid 150-160 000.
Et raha väljavõtmise tempo on oodatust aeglasem, on märganud ka pangad.
„Veebruaris on II sambast raha väljavõtmise tempo olnud üsna stabiilne ja tõesti aeglasem kui alguses prognoositud,“ ütles Peeter Schamardin, SEB Varahalduse äriarendusjuht. „Senine praktika pensioniavalduste esitamise osas on aga näidanud, et fondide vahetamine aktiveerub vahetusperioodi tähtaja lähenedes.“
Selle põhjal võiks Schamardini sõnul oletada, et ka raha väljavõtmise avalduste esitamine võiks märtsi teises pooles elavduda. „Eeskätt nende arvelt, kes jätavad otsused viimasele minutile või on kahevahel,“ märkis Schamardin. „Sooviks nendele inimestele öelda, et raha väljavõtmise avaldusi on võimalik esitada ka edaspidi. Raha on II sambast lihtne välja võtta, kuid seda sinna tagasi panna tunduvalt keerukam.“
Kas Swedbanki pensioni ja investeerimise valdkonnajuht Kaire Peik eeldab, et märtsi teises pooles võib raha väljavõtmise avalduste esitamine veidi hoogu juurde saada. „ Lähtuvalt erinevatest küsitlustest ning esimese 2 kuu jooksul esitatud avalduste arvust, võivad märtsi lõpuks otsustada II sambast loobuda kuni veerand kogujatest,“ ütles Peik ja nimetas seda ootuspäraseks tulemuseks.
Schmaradin lisas aga, et eelmise aasta oktoobris pensionimaksete külmutamise avalduste esitamise tempo tähtaja lähenedes märkimisväärselt ei tõusnud. „Võimalik, et ka raha väljavõtmise avalduste tempo jääb märtsis samaks,“ oletas ta.
SEB Pangale oli veebruari lõpuks esitatud 25 465 raha väljavõtmise avaldust kogusummas ligi 180 miljonit eurot. „Raha väljavõtjate osakaal on meil ligikaudu sama kui turul üldiselt, rahaline maht pigem mõnevõrra madalam kui turul üldiselt,“ resümeeris Schamardin. „Kui avalduste esitamise tempo jääb samaks, siis meie prognoos on ligikaudu 33-36 tuhat avaldust, mis rahas oleks umbes 250 miljonit. SEB II samba pensionifondide maht on praegu ligi üks miljard eurot.“
Raha väljavõtmine prognoositud või isegi tunduvalt suuremas mahus ei mõjuta ei positiivselt ega negatiivselt ei raha väljavõtjaid ega SEB pensionifondidesse jääjaid, kinnitas Schamardin : „Kuigi meie pensionifondide varad on investeeritud võimaluste piires ka kohalikku majandusse, on rahvusvaheliste investeeringute osakaal siiski palju suurem ning fondide likviidsus on ülihea. Pensionifondi osaku hinda mõjutab finantsturgude olukord, mitte raha väljavõtmine.“
Ka Peik ütles, et need, kes midagi ei tee ja jätkavad kogumist, ei pea muretsema. „Swedbanki pensionifondid jätkavad seniste investeerimispõhimõtetega, et ka edaspidi kogujate pensionivarasid võimalikult hästi ja soodsate tasudega kasvatada, seega koguja jaoks midagi ei muutu,“ kinnitas ta.