Eelmisel neljapäeval algatas politsei kolm kriminaalmenetlust kelmuste uurimiseks.
Esimesel juhul nägi 52-aastane naine internetis artiklit investeerimisvõimalusest. Süvenemata artikli sisusse, liikus naine mööda viidet edasi lingile, kus paluti sisestada telefoninumber ja e-maili aadress, mida naine ka tegi. Seejärel helistati naisele ning juhendati tegema kaardimakset summas 250 eurot maksevahendusfirma Sipay kaudu. Makse kajastus platvormil Energy Markets.
Seejärel võttis naisega ühendust vene keelt kõnelev naine, kes sai programmi AnyDesk vahendusel kaugjuurdepääsu naise arvutile ning näitas naisele erinevaid aktsiaturgude graafikuid. Pärast seda hakkas naine internetist otsima rohkem infot ning sai teada, et tegu on kelmidega. Naine ei saanud esialgu makstud 250 eurot tagasi.
Teise juhtumi puhul helistas 30-aastasele naisele end Swedbanki turvaosakonna töötajana tutvustanud inimene, kes väitis, et naise kontolt üritatakse raha varastada. Helistaja küsis naise Smart-ID paroole, et saaks naise kontole panna kaheastmelise autentimise süsteemi. Tegu oli kelmusega, misjärel kadus naise kontolt 7400 eurot.
Ka kolmanda juhtumi puhul esitles 36-aastasele naisele helistanud inimene end Swedbanki finantskontrolli töötajana. Naisele öeldi, et tema kontolt on tehtud kahtlane ülekanne ja makse tühistamiseks on vaja Smart-ID ligipääsu, mille naine ka andis. Kohe pärast kõne lõppu helistas naisele tõeline pangatöötaja, kellelt sai naine teada, et tema kontolt on üle kantud 3000 eurot ja broneeritud lisaks veel 10 000 eurot. Kui selgus, et tegemist on kelmusega, õnnestus broneeritud ülekanne peatada, kuid 3000 eurost jäi naine siiski ilma.