Praegu saavad kaks tundi tasuta õigusnõustamist kõik Eesti inimesed, kes teenivad kuni 1700 eurot brutopalka kuus. Riik plaanib sissetulekupiiri aga vähendada, nii et edaspidi saaks nõu vähem inimesi.
Tasuta õigusabi pakub praegu riigiga sõlmitud lepingu alusel õigusplatvorm HUGO.legal ning selle alusel saavad Eesti elanikud 2 tundi tasuta õigusnõustamist.
Selle saamiseks tuleb sõlmida kliendileping ja tasuda viis eurot omaosalustasu, leping kehtib ühe kalendriaasta. Õigusabi antakse väheste eranditega kõikides juriidilistes küsimustes ja kõikides vormides. Kliente nõustatakse nii kohtuvälises menetluses kui ka kohtus.
See pole sama asi kui riigi õigusabi, mis tähendab, et esialgu riigi kulul määratakse inimesele advokatuuri poolt advokaat, kes inimest kohtus kaitseb – et keegi ei jääks näiteks kriminaalasjades ainult majanduslikel põhjustel hea kaitseta.
Tasuta õigusabi ainult madalama palgaga inimestele
Tasuta õigusabi ehk nõustamist on sellisel kujul antud vaid mõned aastad, ent see on osutunud populaarseks; nelja aastaga on teenust kasutanud 35 000 inimest.
Nüüd soovib justiitsministeerium aga senist korda muuta, nii et edaspidi kvalifitseeruks tasuta õigusabile ainult kuni 1200 eurot teenivad inimesed – ehk sissetuleku piir on 500 euro võrra langemas.
Lisaks alandatakse HUGO-legali teatel soodustingimustel õigusabi tunde ning edaspidi ei saa juristid selle määruse raames enam inimesi kohtus esindada. Planeeritav muudatus võib jõustuda juba lähinädalatel.
HUGO.legal peajuristi Erki Pisukese sõnul võib nii järsk piirmäära alandamine sedavõrd lühikese etteteatamisajaga panna abivajajad keerulisse olukorda.
“On arusaadav, et tasuta õigusabi projekt on iga aastaga populaarsemaks muutunud ning tegeliku nõudluse täitmiseks pole eelarves vahendeid, kuid ühe korraga sissetulekupiiri 500 euro ulatuses langetamine ei tundu koroonakriisi keskel mõistlik, kuivõrd inimeste õigusabivajadus praegusel ajal pigem kasvab,” nentis ta.
Tasuta ning soodustingimustel õigusabi saab täna põhimõttel 2+13, kus kahe esimese nõustamise tunni eest tasub riik ning kuni 13 tundi õigusabi saab inimene ise juurde osta soodustingimustel 40 eurot tunnist.Tulevikus on planeeritud soodustingimustel tundide arvu vähendada 13 tunnilt kolme peale.