Eesti Kindlustusseltside Liidu (EKsL) andmetel kasvas mullu enim kodukindlustuse, kasko ja reisikindlustuse vaidluste arv, kuid samas tekkis ka vaidlusi, millest varem pole juttu olnud.
EKsL-i juhatuse liikme Lauri Potsepa sõnul seisnesid vaidlused selles, kas kindlustus peaks maksma inimesele kinni paari kuu hindade vahe, mis võis inflatsioonist tingituna olla päris suur.
„Kui kodu sai veekahju või tulekahju läbi kahjustada, siis kindlustusandja maksis kliendile ülekandega hüvitise vastavalt kodu taastamise kalkulatsioonile,” kirjeldas ta. “Kui aga klient viivitas remondi alustamisega paar kuud, siis vahepeal olid materjali ja töö hinnad tõusnud ja remondiettevõte ei nõustunud enam endise hinna eest tööd tegema. Kui klient soovis täiendavat hüvitist, siis kindlustusselts seda ei maksnud, sest remondipakkumise tähtaeg oli möödas ja kodu taastamine kallines kliendi tõttu.”
Potsepp soovitas selliste vaidluste vältimiseks alustada kodu remonttöödega viivitamata. „Kindlustusandja peab maksma hüvitise, mille eest saab taastusremondi juhul, kui klient sõlmib lepingu kodu taastamiseks mõistliku aja jooksul peale hüvitise maksmist. Kindlustusandja ei pea kandma taastamistööde kallinemise riski, kui klient remondilepingu sõlmimist tarbetult edasi lükkab,“ ütles ta.
Potsepp soovitas veel oma kodukindlustuse lepingus üle vaadata vastutuskindlustuse kindlustussumma. „Vastutuskindlustuse kindlustusandja hüvitab sinu kodust alguse saanud toruõnnetuse korral naabrite kahju sinu eest, kuid üksnes kindlustussumma ulatuses. Kui kindlustussumma on liiga väike, siis tuleb sul seda ületav kahjusumma ise kinni maksta,“ ütles Potsepp.
Liidu andmetel lahendasid kindlustuse lepitajad mullu 293 lepitust, millest 171 lõppes kindlustusseltsi ja kliendi kokkuleppega. Enim kasvas kodukindlustuse, kasko ja reisikindlustuse vaidluste arv. Kõige suurem vaidlusalune summa oli 176 500 eurot ja kõige väiksem 90 eurot.