Valitsus otsustas täna, et Alexelale laenatakse viieks aastaks 37 miljonit eurot. Raha läheb peaasjalikult firmale kuuluvale Kiviõli Keemiatööstusele.
“Peamiselt tegeleme töökohtade säilitamisega Kiviõli linnas,” ütles Alexela Groupi juht Andreas Laane Geeniusele. Laenuga kaetakse suuresti just sealseid investeeringuid.
Näiteks tõi Laane esile, et lähiajal on plaanis katlamajad viia gaasiküttele, mis peaks olema väga hea Kiviõli keskkonnale – kui seni on olnud kohati külmal talvel vaja ehk isegi põlevkivi ahju ajada, mis toob kaasa musta suitsu, siis seda enam juhtu.
Samuti plaanib firma moderniseerida raskeõli puhastuskeskkonda, mis peaks vähendama näiteks lõhnareostust.
Töökohad tuleb alles hoida
Kiviõli Keemiatööstus on pidanud juba koondama. Uus riigilt saadud laen seab aga üheks tingimuseks selle, et nüüd tuleb töökohti säilitada ja maksta ka väärilist tasu.
“Ma ei tea, kas ma täpseid numbreid tohin öelda, aga sisuliselt peame me tänases mahus järgmised viis aastat inimesed palgal hoidma,” rääkis Laane.
Laenuraha on Alexela jaoks väga odav – intressiks 12 kuu Euribor pluss 2 protsenti – ehk sisuliselt kaks protsenti, kuna Euribor loetakse praegusel ajal võrdseks nulliga.
Laane kinnitas, et selle rahaga peaks saama investeeringud ära teha. Nimekiri projektidest on päris pikk, on nii suuremaid kui väiksemaid rahapaigutusi.
Pank poleks laenu andnud
Kiviõli Keemiatööstus kui põlevkiviõli tootja sõltub suuresti sellest, missugune on suurima “konkurendi” ehk nafta maailmaturuhind. Mis juhtub siis, kui naftaturul hästi ei lähe?
Laane selgitas, et praegu ongi olukord, kus kommertspangad sellesse ei usu, et naftahind tõusta võiks ning seetõttu oleks sealt laenu saada raske. Riigi puhul – on ju muuhulgas teada antud, et Eesti Energia plaanib sadu miljoneid maksvat õlitehast – on aga teisiti.
“Selline riigiabi on alati riskantne,” tõdes ta, et ärilise riski võtab Alexela laenuga kindlasti. Kui nende eeldused on valed ning naftahind peaks kukkuma, peaks riik laenusumma siiski tagasi saama, sest laenule on antud hulk tagatisi.
Praegune nafta maailmaturuhind on Laane sõnul selline, et muutuvkulud katab see ära, investeeringuteks aga raha ei jätkuks.