“Asendame viimasedki ühekordsed plastiktooted vastutustundlikumate valikutega ja saadame koos lahkunud viimsele teekonnale,” kuulutas Stockmann nädal tagasi. Kiire külastus poodi aga näitab, et see on alatu trikk.
Ma ei tea, kas ma olen juhmivõitu, aga loen sellest teatest välja, et plastkarpe ja kilet enam Stockmannis ei kasutata. Seda suurem on minu üllatus, kus poes avastan, et kõik kalad, hakklihad ja juustud on kenasti jätkuvalt kiletatud ning kulinaarialetis tõstetakse hoogsalt toitu plastkarpidesse.
Ka kassades olevate kottide juures on valikuna kilekotid jätkuvalt saadaval. Kõige suurem üllatus ootab aga puuvilja-köögivilja letis, kus brokkolid, lillkapsad ja ananassid hoolega kilesse on mässitud.
Milles siis kühvel?
Kõne Stockmanni toob selgust. Peiede all peeti silmas seda, et Stockmann ise enam ei müü ühekordseid plastkahvleid ja topse-taldrikuid.
“See on esimene samm selle suunas, et plasti vähendada,” ütleb Hanna-Liisa Ruul Stockmanni poolt selgituseks.
Küsimusele, miks nad ise jätkuvalt kilet ja plastkarpe kasutavad, sõnab Ruul, et kõikide toitude pakendamiseks ei ole veel turul olemas piisavalt häid loodussõbralikke alternatiive.
“Sooja toitu näiteks pole millegi sisse panna. Külma toidu jaoks me parasjagu ise oma majas testime karpe, et need ikka salatikastet läbi ei laseks.”
Pisteliselt pannakse Ruuli sõnul ka testkarpe lettidesse toidu pakendamiseks, kuid seda pigem harva. Seni kuni katsed käivad, tuleb loodussõbralikel klientidel siiski oma topside-karpidega Stockmannis käia.