Eesti inimesed on internetis kauplemisel üha agaramad ning ka kauplemisportaale on päris palju saanud. Mõni tahab maha müüa vana ketassae ja teine osta ära koduküla teelõigu.
Esimese hooga leidsime netiavarustest lisaks ilmselt kõigile tuntud Osta.ee keskkonnale veel kuus kodumaist oksjoni- ja müügiportaali, kus saab osta kõike alates kõrvarõngastest ja lõpetades hanede kasvatamise käsiraamatuga.
Mis neil portaalidel vahet on? Millist on kõige mõnusam kasutada? Mida erinevatest portaalidest osta saab? Kui palju see kõik maksab ja kas teistele ka jagub?
Varad.ee
Varad.ee pakub kohtutäiturite, pankrotihaldurite ja pandipidajate kraami ning sealt võib leida kõike, mida hing ihkab alates ettevõtetest ja lõpetades kinnisvaraga. Kui kellelgi on vastupandamatu soov saada firma omanikuks, siis Astares OÜ on sellel lehel pakkuda 1 euroga. Loomulikult on müügis ka veidi kallimaid ärisid, osaühing MyLest on juba hinnaga 300 eurot. Iseasi muidugi, kas taolisi ärisid tasub osta.
Ettevõtete vahelt võib leida aga ka näiteks kuldkõrvarõngaid. Üldiselt võib öelda, et lehekülg pakub palju avastamisrõõmu ja see on taoline internetinurk, kus kolada kell 2:30 laupäeva varahommikul, kui und ei ole, aga tahaks midagi põnevat teha.
Pakutavad kaubad on seal jagatud kolme kategooriasse: kinnisvara, vallasvara ja autod. Autod ja kinnisvara on üsna üheselt mõistetavad ning kõik, mis neist üle jääb, on kokku pandud vallasvara alla ning sealt sobiva kauba leidmine võib veidi aega võtta.
Kohe pärast kuldkõrvarõngaid võib vallasvara alt leida näiteks pakkumise: vintraudne püss Mannlicher-Classic 300WinMag, hinnaks 1900 eurot. Enampakkumisel tehtavate pakkumiste samm sõltub kaubast ning võib olla imeväike, näiteks 3 eurot, või päris suur, näiteks 500 eurot.
Nutiturg.ee
Nutiturg.ee alustas just tegevusega ning seal on korraga käimas veel üsna vähe pakkumisi, pühapäeva lõunapaiku tiksus üleval 9 oksjonit. Lisaks ostmisele saab sealt ka asju rentida, kel on lähipäevil tarvis kasutada taldlihvijat, siis võib pilgu sellele lehele pöörata. Eksklusiivsed kardinad on müüa aga päriseks. Mis teeb kardinad eksklusiivseks, jääb endale mõistatada.
Kaubad on Nutiturul jaotatud erinevatesse kategooriatesse, nii et kui otsid midagi kindlat, siis võiks selle leidmine lihtne olla. Pakkumisi on esialgu aga napilt.
Portaal ei piira kasutajate vahelist suhtlust ning kui keegi tahab sama taldlihvijat kunagi hiljem uuesti laenata, siis võib ta seda teha ilma portaali vahenduseta. Kõiki oksjoni parameetreid on võimalik sättida just kasutajale sobivaks.
Bid.ee
Ka see oksjonikeskkond on toodete liigendamisega palju vaeva näinud ning kogu kraam on jagatud kuue suurema kategooria vahel: harrastused ja vaba aeg, kodu, kollektsioneerimine, raamatud ja ajalehed, riided ja jalatsid, telefonid.
Iga taolise liigenduse all on veel pisemaid kategooriaid, kuid paljud neist on paraku tühjad ning kõik selles portaalis pakutav mahub tegelikult ühe korraga arvutiekraanile ära.
Valik on seal muidugi põnev. Näiteks on 1 euro ja 80-sendise oksjonihinnaga pakkuda 1985. aastal ilmunud raamat hanekasvatusest. “Maailmaturul kasvab nõudmine hanemaksa, -sulgede ja -liha järele. Käesolevas teatmikus üldistatakse kodu- ja välismaa kogemusi hanede tõuaretuses, söötmises ja pidamises. Antakse ülevaade mitmesuguste tegurite mõjust hanede lihajõudlusele ja munatoodangule, samuti ka hanesulgede ja -maksa toodangule. Rohkesti esitatakse originaalandmeid mitmesuguste faktorite mõjust hanede sööda, valgu- ja energiaväärindusele,” seisab raamatu tutvustuses. Kel selle peale silm särama lõi, võib teose endale saada ning hanekasvatusega pihta hakata.
Pakkuda on veel näiteks raamat Vene kiriku ajaloost ja Peugeot’ kummimatid – ehk siis kõigile midagi.
Oksjonikeskus.ee
Oksjonikeskus.ee pakub samuti pankrotihaldurite ja kohtutäiturite müüdavat kraami ning kindlasti on tegemist varalaekaga, kus teinekord võib uskumatu hinnaga kaupa leida. Kõik müüdav on siin jagatud kategooriatesse: kinnisvara, sõidukid, veesõidukid, varalised õigused ning viimaks muu vallasvara.
Veesõidukite alt võib leida ühe ja ainsa kauba: kasutatud täispuhutav kummipaat hinnaga 90 eurot. Kes tahab aga taskukohast kinnisvara soetada, siis kortereid on portaalis pakkuda hinnaga alates 1700 eurot, teelõik Harku vallas on pakkumisel 400 euroga.
Portaali kasutusjuhendi läbilugemine nõuab aga juriidilist haridust või siis väga head kannatust.
Soov.ee
Soov.ee on teada-tuntud müügikeskkond, kus ei korraldata oksjoneid, vaid asjad on müügis juba ette antud hinnaga. Lehekülg on hästi liigendatud, pakkuda on kinnisvara, toitu, lemmikloomi ehk kõike, mida tahta võiks.
Iga kategooria all on ka alati midagi müügis olemas. Näiteks on isegi augusti algusese võimalik lehelt osta jõuluehteid. Müüja kontaktid on portaalis kenasti näha näha ning ostjaga peab ise müüjaga asju ajama ilma, et portaal sellesse kuidagi sekkuks.
Kes tahaks aga midagi põnevat saada, kui selle eest maksma üldse ei kibele, siis on pakkuda ka täiesti tasuta asju marjadest mööblini.
Eraldi kontot tegema ei pea, vaid sisse võib logida ka Facebookiga.
Kuldnebors.ee
Ka kuldnebors.ee pakub võimalust osta kõikvõimalikke asju. Kui mul kunagi vastu ööd tekkis mõte, et võiks endale aeda laama võtta, siis oli just Kuldne Börs see paik, kus ma taolise lemmiku hinda otsisin.
Tänaseks on kuulutus aegunud, kuid laamad olid omal ajal müügis 4000 euroga. Ka siin ei ole tegemist oksjoniga, vaid kaubad on müügis juba ette antud hinnaga. Mõni hind on soolasem, üht-teist pakutakse ka sümboolse raha eest.
Sii kuhugi sisse logima ei pea ning kaup ja hinnad on kogu ilmarahvale näha.