Täiesti uus lähenemine: õpi Pipedrive’ilt, kuidas oma meeskond käima tõmmata!

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Nad õppisid Spotifylt, Facebookilt ja Airbnb-lt ja tulid välja täiesti uue juhtimisplaaniga! Eestis asutatud Pipedrive hülgas traditsioonilise IT-arenduse meetodi ja lõi uue kultuuri.

Pipedrive müüb kliendisuhete juhtimise platvormi, nii et tarkvaraarendus on neile sisuliselt põhitegevus. Traditsiooniliste osakondade ja projektide asemel aga on seal töö korraldatud hoopis põnevamalt, andes inimestele rohkem vabadust ise valida neid kliendi probleeme, mida lahendama asuda.

Õpi parimatelt, et tõsta motivatsiooni

Tarkvaraarenduse juht Martti Kuldma ütles, et uus süsteem otseselt kellegi pealt maha viksitud ei ole. “Vaatasime ringi, mida on teinud parimad: Spotify, Facebook, Airbnb. Parimatest praktikatest panime kokku oma kultuuri ja protsessi.”

Muudatusi oli vaja, sest traditsioonilised töömeetodid ei andnud inimestele piisavalt paindlikke õppimisvõimalusi ja ei aidanud rutiini ja mugavustsooni sattumist vältida. 

Pipedrive’i kontor
  1. Hõimud

Selle aasta maist puhuvadki Pipedrive’is uued tuuled. Varem palgati arendajaid tiimidesse, mis tegelesid ainult mingi kindla osaga toote arendamises. “Nüüd palkame arendajaid Pipedrive’i, ja meil on eraldi hõimud (tribe), kuhu kuulub 20-30 arendajat. Erinevad hõimud on näiteks suurklientide probleemide lahendamiseks või müügitaktikate efektiivistamiseks,” selgitas Kuldma.

  1. Missioonid

Tavapäraselt IT-arenduses kasutatavate projektide asemel toimub töö “missioonide” kaupa. Ettevõtte tarkvaraarenduse juhi Martti Kuldma sõnul on põhiliseks erinevuseks projekti ja missiooni vahel see, et kui projektiga on eesmärk teha ära kokkulepitud tööd, siis missioonil on eesmärk lahendada kliendi probleem.

Projekt lõpeb tavaliselt siis, kui kõik tööd on tehtud, missiooni aeg aga on piiratud. “Seda nimetatakse “timeboxing”. Piiratud aeg sunnib tootejuhte prioritiseerima, et teha ära eesmärgi saavutamiseks kõige olulisemad muudatused,” selgitas Kuldma.

Enamik missioone on praegu olnud kuuajased, aga Kuldma nägi ette, et ilmselt liigutakse tulevikus 2-3 kuud kestvate missioonide suunas.

  1. Esitlusteisipäevakud

Missioonile pääsemiseks toimuvad igal nädalal “esitlusteisipäevakud” (pitching Tuesday) esitlused, kus tootejuht peab 7 minuti jooksul tegema selgeks, mida ta soovib saavutada. Insenerid saavad seejärel ise valida, millise meeskonnaga liituda.

  1. Stardiplatvorm

Kui üks missioon lõpeb, tulevad programmeerijad ehk insenerid tagasi stardiplatvormile (i.k. launchpad). Seal olles toimub missioonil tehtud töö peenhäälestamine ja vigade parandus, stardiplatvormilt minnakse ka puhkusele, käiakse koolitustel ja tegeldakse muul moel eneseharimisega.

Kuldma selgitab, et kui ühed tegelevad haldustegevustega, liiguvad teised insenerid järgmisele missioonile: “Meil on ka reeglid selle kohta, et insenerid ei jääks liiga kauaks tehnilist tuge pakkuma, vaid kõik saaks ka teha uut arendust.”

Millised on tulemused?

Praeguseks on Pipedrive’is läbitud ligi 15 missiooni. “Tunne on väga hea, on näha, et uus mudel selgelt töötab. Kindlasti on see tiimi dünaamika mõttes keeruline, et uus meeskond kiirelt käima saada ja otsustada, kuidas asju teha. Aga vaadates tulemust, siis see on kindlasti oluliselt tulemuslikum kui vana meetodi järgi,” ütles Kuldma.

Pipedrive’is töötab 400 inimest, üle poole neist tegeleb tootearendusega. Eesti kontorites Tallinnas ja Tartus töötab 37 eri rahvusest inimest. Lisaks on firmal kontorid New Yorgis, Londonis, Lissabonis ja Prahas.
Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.