Tasub teada: petturid kasutavad jälle tuttavat petuskeemi

Petturid saadavad jälle ähvardavaid kirju, kus väidavad, et omavad inimese kohta pilte ja isikuandmeid. Foto on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Luminor hoiatab, et nende kliendid teatavad järjest rohkem ähvardavatest petukirjadest, kus kasutatakse teada-tuntud võtteid.

Pank teatas, et kelmid saadavad nende klientidele hirmutamise kirju, milles üritatakse inimestelt raha välja petta. Tegemist on juba ammu tuntud petuskeemiga ja pank paneb inimestele südamele, et kindlasti ei tohiks väljapressimist tõepähe võtta ja veelgi enam petturitele raha maksta.

„Venekeelsetes petukirjades öeldakse, et konkreetse inimese arvuti ja nutiseadmed on nakatunud pahavaraga ning seeläbi on tekkinud ligipääs inimeste kõikidele andmetele, sealhulgas fotodele, internetibrauseri ajaloole ja veebikaamera salvestustele,“ rääkis Luminori finantskuritegevuse tõkestamise Eesti üksuse juht Kaarel Paabut.

Kelmid ähvardavad andmed avalikustada kui neile ei maksta nõutud raha. „Paneme kõikidele südamele, et selliseid makseid ei tehtaks, kuna tegemist on laialdaselt väljasaadetud petukirjadega ning tegelikkuses kirjas mainitud andmeid petturitel ei ole.“

Petturi saadetud venekeelne kiri, kus väidetakse, et konkreetse inimese arvuti ja nutiseadmed on nakatunud pahavaraga ning seeläbi on tekkinud ligipääs inimeste kõikidele andmetele, sealhulgas fotodele, internetibrauseri ajaloole ja veebikaamera salvestustele. Foto: erakogu.

Paabut lisas, et kuigi kirjad ei ole saadetud näiliselt panga nimel, siis on tal hea meel, et inimesed pöörduvad panga poole pöördunud ja otsivad kahtluse korral usaldusväärsest allikast infot. „Loomulikult hoiame ka ise olukorral silma peal ning kui tuvastame kahtlase rahaülekande, siis uurime inimeselt selle põhjust. Vahel võibki olla, et inimesed kardavad, võtavad kirja tõena ja soovivad petturile ülekannet teha. Parimal juhul saame sekkuda, kuid halvimal juhul jääb inimene siiski rahast ilma,“ täpsustas Luminori finantskuritegevuse tõkestamise Eesti üksuse juht.

Paabuti sõnul kasutavad petturid tihtipeale samu skeeme ning ka praegu levivad kirjad on tuttavad juba paari aasta tagusest ajast. Kuna kelmide tegemised on pankadele tuttavad, siis julgustab Luminor inimesi kahtluste korral kindlasti nõu küsima ja ka politsei poole pöörduma.

Kui sind tüütavad kelmid, loe mida teha, kui petukõne sind tabab ja kuidas helistajast lahti saada?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.