Lennufirmades toimuvate streikide tõttu on nii mõnigi reisija jäänud pika ninaga. Hilinenud või sootuks tühistatud lennud põhjustavad pahameelt ja tihtilugu ei tundu, et lennufirmad olukorda isegi lahendada sooviksid. Millised on reisijate õigused, mida taolistes olukorras teada tasuks?
TTJA ettevõtluse osakonna juristi Triinu Nurmjõe sõnul peaks lennu tühistamisel reisijale pakkuma lahendust isegi mitmest valikuvariandist.
- Nädala jooksul (seitse päeva) peale reisi ärajäämist peaks reisija tagasi saama kogu piletiraha tagasimakse või kompensatsiooni vastavalt reisi osade eest. Vajadusel peaks talle võimaldama ka tagasilennu reisi väljumiskohta;
- Võimalust esimesel võimalusel ja võrreldavatel tingimustel muuta reisiteekonna lõppsihtkohta;
- Või vabade kohtade olemasolu korral (ja võrreldavatel tingimustel) võimalust muuta teekonda lõppsihtkohta reisijale sobival hilisemal kuupäeval.
Kui reisija on jõudnud juba kas ümberistumisega lennureisi korral tema vahesihtkohta või ootab tagasilendu lõppsihtkohta lennujaamas, peab lennuvedaja tagama talle piisava toitlustuse uue lennu ooteajaga võrreldes. Kui lennu ooteaeg ulatub ööpäevani või kauem, on lennuvedajal kohustus pakkuda reisijale mitte ainult toitlustust, vaid ka hotellimajutust ning transporti hotelli ja lennujaama vahel.
Reisija võib vastavalt lennu tühistamise konkreetsetele asjaoludele (sõltuvalt sellest, kas lennuvedaja suudab tõendada, et võeti kasutusele kõik võimalikud meetmed lennutõrke ärahoidmiseks) omada õigust täiendavale hüvitisele. Hüvitise suurust määrab lennureisi alg- ja lõppsihtkoha vaheline vahemaa ning see võib olla 250, 400 või 600 eurot reisija kohta.
Kui tekib lennutõrge ning lennuvedaja ei paku automaatselt eelpool nimetatud teenuseid, peab reisija võimalikult kiiresti võtma ise ühendust lennuvedajaga. Kui lennuvedaja võtab ise reisijaga ühendust ning pakub alternatiive, on oluline, et reisija oleks valmis koostööks, püüdes leida endale parim võimalik lahendus pakutavate valikute hulgast.