Tööturg kiratseb: Eestis on hulga vähem vabu ametikohti kui möödunud aastal

Vabade ametikohtade arv püsib alla 10 000.Foto: Shutterstock

Statistikaameti andmetel oli 2024. aasta esimeses kvartalis Eesti ettevõtetes, asutustes ja organisatsioonides kokku 9598 vaba ametikohta, mida on 16,3% vähem kui eelneval aastal samal perioodil. Tööandja algatusel lahkus ametist pisut alla 6500 inimese.

Statistikaameti sotsiaalstatistika analüütiku Liina Kuusiku sõnul oli esimeses kvartalis nii vabade kui ka täidetud ametikohtade koguarv pisut üle 609 000 ja neist enamik olid töötleva tööstuse, kaubanduse ning hariduse tegevusaladel.

„Vabad ametikohad moodustasid ametikohtade koguarvust 1,58% ning neid oli kõige rohkem tervishoiu ja sotsiaalhoolekande, avaliku halduse ja riigikaitse ja hariduse tegevusaladel,“ selgitas analüütik.

Kõikidest vabadest ametikohtadest 40% olid avalikus sektoris. „Vabade ametikohtade määr oli kõrgeim avalikus halduses ja riigikaitses, tervishoius ja sotsiaalhoolekandes ning veonduses ja laonduses, madalaim aga muudes teenindavates tegevustes ja põllumajanduses, metsamajanduses ja kalapüügis,“ ütles ta.

Enamik vabadest ametikohtadest asusid Harjumaal (74,2%), sealhulgas Tallinnas (65,8%), järgnesid Tartumaa (7,3%) ja Järvamaa (3,3 %). Vabade ametikohtade määr oli kõrgeim Järvamaal ja Viljandimaal, madalaim aga Hiiumaal ja Põlvamaal.

Kolmandas kvartalis võeti tööle 57 405 ja töölt lahkus 62 793 inimest. Tööjõu liikumist iseloomustav tööle võetud ja töölt lahkunute summa ehk tööjõu käive vähenes 2022. aasta kolmanda kvartaliga võrreldes 8%.

„Tööle võetud inimeste arvu poolest olid eesotsas hariduse, hulgi- ja jaekaubanduse ning töötleva tööstuse tegevusalad. Töölt lahkunud inimeste arvu poolest hulgi- ja jaekaubanduse, töötleva tööstuse ja hariduse tegevusalad. Tööandja algatusel lahkus ametist 5823 töötajat ja see moodustas 9% kõigist töölt lahkunutest,“ selgitas Kuusik.

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.