Tulude deklareerimine algas oodatust mitu päeva varem, süsteemi viidi sel aastal sisse üks oluline muudatus

Tuludeklaratsiooni on esitanud juba üle 300 000 inimese.Foto: Postimees/Scanpix

Täna, 15. veebruaril algas ametlikult 2022. aasta tuludeklaratsioonide esitamine. Juba nädalavahetusel testimise ja koormuse hajutamise eesmärgil avatud süsteemi kaudu on maksu- ja tolliametile (MTA) oma tulud deklareerinud 333 000 inimest.

Kuigi tulude deklareerijatele suuri muudatusi näha ei ole, on maksu- ja tolliamet (MTA) sel aastal koos rahandusministeeriumi infotehnoloogiakeskuse ja arenduspartneriga Nortal sisse viinud olulise süsteemiuuenduse.

Esimest korda toimub deklaratsioonide esitamine eraldi süsteemis, mis tagab selle, et e-MTA, kus ärikliendid esitavad muuhulgas oma käibedeklaratsioone, ei pea füüsilise isiku tulumaksu deklareerimise perioodil vastu võtma täiendavat koormust. MTA füüsiliste isikute teenusejuht Annika Oja sõnul suunatakse kliendid õige toimingu juurde vastavalt sellele, kas soovitakse esitada tuludeklaratsioon või teha muid e-MTAs pakutavaid toiminguid.

„Rahva suus naljaga pooleks eestlaste rahvusspordialaks ristitud tuludeklaratsioonide esitamine on tänavu kulgenud ladusamalt kui kunagi varem,” ütles Oja. “Kuigi esimestel tundidel pidid mõned inimesed paar minutit ootama, oleme täitnud oma olulisema eesmärgi ja äriklientide tööd tuludeklaratsioonide esitamine sel aastal ei seganud.”

Mõneminutise ooteaja tekitab süsteemile seatud kasutajate piirang. Korraga saab tulusid deklareerima umbes 5000 kasutajat, sellist koormuspiirangut vajab süsteem vaid mõnel päeval aastas, mistõttu MTA seda esialgu muuta ei plaani. 

„Lihtsalt seletades ei tasu ehitada maja, mille ülalpidamiskulud on ebamõistlikult suured vaid sellepärast, et kord aastas tahad kõik sugulased sünnipäevale kutsuda,“ rääkis Oja.

Raha oodata veebruari lõpus

Enammakstud tulumaksu hakatakse tagastama 28. veebruarist sõltumata sellest, kas deklaratsioon esitati süsteemi avamise esimestel tundidel või tehakse seda täna. Paberdeklaratsioonide alusel asutakse tagasimakseid tegema märtsi keskpaigas. 

Tuludeklaratsioon on eeltäidetud MTA-le teada andmete põhjal. Kui eeltäidetud andmetesse on sattunud ebatäpsusi, näiteks kinnisvara, mille müügilt tulumaksu tasuma ei pea, tuleks see inimesel endal kustutada. Kuid ka vastupidi: kui teenitud tulu on deklaratsioonist puudu, näiteks on teenitud tulu platvormil, saadud üüritulu, välistulu või ümbrikupalka, tuleb need andmed endal sisestada.

Tänavu on oodata ligikaudu 753 000 deklaratsiooni. Mullu tagastas MTA 212 miljonit eurot enammakstud tulumaksu, inimestel tuli juurde maksta 106 miljonit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.