Ukrainas toimuva mõju tööjõule on keeruline ennustada

Kui paljud lahkuvad või kes siia jõudnutest on vajalike oskustega on raske prognoosida.Foto: Canva

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektori Mait Paltsi sõnul on Ukraina sõja mõju tööjõule hetkel väga keeruline prognoosida, kuna ühelt poolt ei ole täpselt teada, kui suur osa praegu Eestis töötavatest ukrainlastest soovib oma kodumaale naasta, teisalt pole teada, kui palju Ukraina sõjapõgenikke Eestisse jõuab ja kui kauaks nad siia jäävad. 

Palts märkis, et meediast on läbi käinud mõned juhtumid Eestis töötavatest ukrainlastest, kes soovivad oma kodumaale naasta, kuid hetkel tundub, et seda on pigem vähe. “Teiseks sõltub vastus sellest kui palju Ukraina sõjapõgenikke Eestisse jõuab ja kui kauaks nad siia jäävad ning kas nad on valmis siin ka tööd tegema. Eeldame, et on,” ütles ta BNS-ile.

“Kuna Eestis on paljudes sektorites tööjõupuudus, siis on lootust, et nad leiaksid Eestis soovi korral rakenduse ja Eesti ettevõtjatel on rohkematele inimestele tööd pakkuda ning seda ka lihtsamate tööde puhul, sest ei ole võimalik eeldada, et põgenikuna riiki tulnud isikutel on kohe olemas vastav eesti keele oskus või soovitud kvalifikatsioon,” nentis kaubandus-tööstuskoja peadirektor.

Ta lisas, et kui Ukrainast tulijatel on soov ja tahe teha tööd, siis võiks seda lubada ja ettevõtjad võiksid juba praegu mõelda, kas ja mida on neil töö vallas pakkuda. “Näiteks, hooajajatöö osas on kindlasti põllumajandusettevõtted võimelised teatud mahus tööd pakkuma, seda tihti ka koos eluaseme võimalustega, mis võib leevendada ka üldist koormust erinevatele toetusorganisatsioonidele, kes põgenikke vastu võtavad,” tõi ta välja. 

Samas tuleb Paltsi sõnul siin tuleb meeles pidada, et kuigi peagi saabub kevad, on hooajatöö tipphetk pigem suvel. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.