Elering teavitas taastuvenergia tasu muutusest alates uuest aastast. Taastuvenergia tasu maksavad kõik, kes tasuvad igakuiselt elektriarveid. Mis see üldse on ja miks kõik seda maksma peavad?
Taastuvenergia tasu hakkab 2023. aastal olema 1,24 senti kilovatt-tunni kohta, millele lisandub käibemaks. Praegu on taastuvenergia tasu 1,13 eurot kilovatt-tunni kohta ning see on ka viimased kolm aastat püsinud muutumatuna.
Taastuvenergia tasu makstase selle nimel, et tulevikus oleks võimalikult palju elektrit toodetud taastuvatest ressurssidest. Kuna taastuvenergia tootjaid tuleb juurde, aga prognoositav elektri tarbimine väheneb, siis peab suurendama taastuvenergia tasu, et toetusi maksta.
“Kuna tasuarvestus käib tarbitud kilovatt-tundide kohta, siis kilovatt-tundide vähenemine tähendab seda, et iga kilovatt-tunni kohta tuleb rohkem raha koguda. Kogutav tasu peab olema täpselt sama suur kui väljamakstavad toetused,” selgitab Eleringi kommunikatsiooni projektijuht Elo Ellermaa.
Ta toob välja, et kuigi makstavate toetuste summa väheneb samuti pisut, siis tarbimine väheneb kiiremini, ehk kogutav tasu jääks ilma taastuvenergia tasu tõstmata väiksemaks kui toetuste jaoks vaja on.
Eleringi lehel selgitatakse, et taastuvenergia tasu on taastuvast energiaallikast või tõhusa koostootmise režiimil toodetud ning võrku antud elektrienergia toetuste rahastamise kulu. Taastuvenergia tasu eraldatakse võrgutasudest ja seega on selle maksjateks kõik elektrienergia lõpptarbijad.
“Oluline on siinjuures märkida, et Elering arvutab ja kogub taastuvenergiatasu, kuid me ainult vahendame seda, ehk täpselt selle sama summa maksame me toetusteks välja,” ütleb Ellermaa ning lisab, et Elering selle tasupealt ise kasumit ei saa.