Uuring: Eesti elanikele teevad muret kõrged hinnad ja sissetuleku suurus

Annika GoroškoFoto: LHV

LHV ja Kantar Emor uurisid jaanuaris, millised teemad on tänases majanduskeskkonnas Eesti elanike jaoks rahaga seonduvalt kõige olulisemad. Uuringust selgus, et Eesti elanike jaoks on kõige olulisemad rahaga seotud teemad kõrged hinnad, sissetuleku suurus ja inflatsioon. Lausa 55% inimeste jaoks on oluline teema kõrged hinnad ning 44% jaoks sissetuleku suurus.  

Kõrged hinnad ja inflatsioon teevad rahvale muret

Kõige enam teevad kõrged hinnad muret inimestele vanuserühmas 35–49, kellest 60% peavad seda enda või enda pere jaoks oluliseks teemaks. Sissetuleku suurus on aga eelkõige kaalukas vanuserühmas 18–24, kellest 55% peab seda oluliseks. 

Eesti inimeste jaoks oluline rahaga seonduv teema on ka inflatsioon: 27% inimestest muretsevad, et inflatsioon vähendab nende säästude väärtust. Kõige kaalukam on see vanusegrupis 65-74, kellest 39% peab inflatsiooni mõju säästudele oluliseks.

LHV jaepanganduse juhi Annika Goroško sõnul peegeldab statistika viimastel aastatel majanduses toimunud arenguid. „Oleme viimastel aastatel seisnud silmitsi nii inflatsiooni kui ka majanduslangusega, mis on arusaadavalt pannud majapidamised keerulisemasse olukorda. Siiski on näha, et Eesti inimesed on enda kohustuste osas väga vastutustundlikud, sest laenuvõlgnevuste tase on madal,” sõnas Goroško.

Elatakse palgapäevast palgapäevani

Küsitlusele vastanutest 21% märkisid, et nende jaoks on olulised pere eelarve küsimused või raha lõppemine enne palgapäeva. Kõige kaalukam on see vanuserühmas 35–49, kellest 28% märkisid selle oluliseks. Samuti näitavad tulemused, et 20% Eesti inimeste jaoks on oluline tulevase pensioni suurus ning sama suure osakaalu jaoks ka riigimaksud.

Eesti elanike jaoks on oluline teema ka säästud: 18% vastanutest märkisid, et mõtlevad sellele, et nende säästupuhver on ootamatuste tarbeks vähene. Säästupuhvri vähesus on aktuaalne eelkõige vanuserühmades 18–24 ning 25–34, kus teemat peavad oluliseks vastavalt 24% ja 23% inimestest.

„Uuringu tulemused näitavad selgelt, et rahatarkus on meie ühiskonnas oluline teema ning sellealane info võiks jõuda veelgi rohkemate inimesteni – selle nimel teeb pingutusi ka finantssektor. Üks võimalus rahatarkuse kogumisega alustamiseks on tutvuda materjalidega, mida pangad pakuvad: näiteks podcastid, seminarid või kokkuvõtlikku infot pakkuvad kodulehed,” sõnas Goroško.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.