Valitsus toetas tänasel istungil seadusemuudatust, mis kaotab väljastpoolt Euroopa Liitu tellitud pakkide 22-eurose käibemaksuvabastuse.
Muudatus on plaanitud jõustuma uue aasta juulikuust. Päris kindlalt lukus see veel ei ole, uue seaduse peab vastu võtma ka riigikogu.
“Praegu on meie ettevõtjad võrreldes Euroopa Liidu väliste ettevõtjatega halvemas olukorras,” põhjendas rahandusminister Martin Helme kevadel seadusemuudatust.
Ettevõtjad väljastpoolt Euroopat saavad nimelt oma väikese väärtusega kaupa saata Euroopa Liitu käibemaksuvabalt, kuid Eesti ettevõtja maksab sellelt käibemaksu esimesest eurost.
Praegu näeb seadus ette, et kui kauba maksumus on alla 22 euro – näiteks odav kraam AliExpressist -, siis on see maksuvaba.
Muudatusel saab olema riigieelarvele – ning seega ka tellijale, sest nemad ju maksu maksavad – suur positiivne mõju. Hinnanguliselt peaks uus reegel 2021. aastal riigile tooma näiteks 13 miljonit eurot käibemaksutulu.
Tulemas on tollile erikord
Saadetiste sujuvamaks Euroopa Liidu välisest riigist tellijani toimetamiseks kehtestatakse erikord sellise kauba impordilt käibemaksu deklareerimiseks ja tasumiseks.
Selleks, et inimene ei peaks sellise saadetise kohta esitama tollideklaratsiooni ja tasuma tollile käibemaksu, saavad kauba müüjad võimaluse rakendada erikorda, kogudes ostjalt paki eest tasumisel ka käibemaks ning deklareerides selle kuupõhiselt maksuametile.
Selline kord kehtib kuni 150 eurot maksvate saadetiste puhul. Kallimate saadetiste puhul tuleb teha tollideklaratsioon.
Juhul kui ettevõtja ei soovi seda võimalust kasutada, on ostjal võimalik tasuda käibemaks näiteks postioperaatorile või kullerfirmale, kes kauba saaja eest deklareerib ja tasub käibemaksu maksuametile.
Muutuvad ka reeglid EL-i sees
Äsja valitsuse toetuse saanud eelnõu muudaks ka Euroopa Liidu siseselt saadetavate postipakkide maksustamise korda.
Euroopa Liidu siseselt kaugmüügi maksustamisreeglid ühtlustatakse ja kaotatakse liikmesriikides kehtivad kaugmüügi piirmäärad. Kehtestatakse kaugmüügi üldine piirmäär 10 000 eurot.
See tähendab, et 10 000 euro ületamisel tuleb teise liikmesriigi ettevõtjal tasuda kaugmüügilt käibemaks kauba saaja riigis.
Eesmärgiks on, et ettevõtjad oleksid võrdselt koheldud ja käibemaks laekuks tarbimisliikmesriigile – ehk kui kaupa tarbitakse Eestis, laekuks maks ka siia.