Valus löök: tarbijahinnaindeks tegi aprillis viimaste kuude suurima hüppe

Hinnad kasvasid taas.Foto: Shutterstock

Statistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks aprillis võrreldes märtsiga 2,2% ning võrreldes eelmise aasta aprilliga 13,5%. Mulluse aprilliga võrreldes olid kaubad 13,6% ja teenused 13,1% kallimad.

Kuises võrdluses on see suurim hüpe alates mullu augustist. Alates sellest ajast on indeks igal kuul muutunud vahemikus -1,2 kuni 0,7%.

Statistikaameti tiimijuhi Viktoria Trasanovi sõnul mõjutasid aprillis tarbijahinnaindeksit eelmise aasta aprilliga võrreldes enim toidu ja mittealkohoolsete jookide kallinemine, mis andis kogutõusust ligi kaks viiendikku, ning eluasemega seotud hinnamuutused, mis andsid kogutõusust viiendiku.

„Kodudesse jõudnud elekter oli 49,4%, soojusenergia 15,6% ja tahkekütus 14,4% kallim, gaas aga 43,4% odavam. Alates aprillist lõppesid automaatselt rakenduvad kompensatsioonimeetmed elektrienergiale ja kaugküttele. Gaasi hind oli langenud allapoole kompenseerimise piiri juba varem,“ sõnas Trasanov.

Möödunud aasta aprilliga võrreldes on toidukaupadest enim ehk 86,1% kallinenud suhkur. Kakao on kallinenud 41,5%, oliiviõli 41,4%, kastmed 40,9% leivatooted 35,6% ja linnuliha 35,1%. „Bensiin oli 6,2% ja diislikütus 12,5% odavam,“ lisas Trasanov.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.