Mullu registreeritud äriühingute arv oli viimase viie aasta madalaim

Ettevõtlus.Shutterstock

Äriinfo portaali ScoreStorybook andmetel loodi eelmisel aastal 23 052 uut äriühingut, mis on viimase viie aasta madalaim näitaja. Võrdluseks: veel üle-eelmisel aastal loodi äriühinguid kokku 27 880. Kümne aasta tagusega (2012) võrreldes on arv siiski umbes 5000 võrra suurem.

Äriühingute alla kuuluvad aktsiaseltsid, osaühingud, tulundusühistud, täisühingud, usaldusühingud ja füüsilisest isikust ettevõtjad. Kõige enam, 3780, asutati neid mullu kutsetegevuse valdkonnas, millest omakorda ligikaudu pooled ehk 1563 märkisid peamise tegevusena ärinõustamise. Aasta varem loodi samas valdkonnas äriühinguid 4138.

Info ja side valdkonnas asutati 3536 äriühingut (2021. aastal 4100), millest valdav osa ehk 2510 tegelevad põhiliselt programmeerimisega. Populaarsuselt kolmas tegevusvaldkond oli eelmisel aastal aga kaubandus, kus asutati 2773 uut äriühingut. Selles valdkonnas oli langus märkimisväärne – aasta varem loodi peamiselt kaubandusega tegelevaid ettevõtteid pea tuhande võrra rohkem ehk 3608.

Piirkonniti oli uute ettevõtete loomises ootuspäraselt esirinnas Harjumaa, kus loodi kokku 14 275 äriühingut. Sellest jäid omajagu maha Tartu- (2062) ning Pärnumaa (1025), mis aga teiste piirkondadega võrreldes olid siiski küllaltki aktiivsed – üle viiesaja äriühingu asutati veel vaid Ida- (832) ja Lääne-Virumaal (528).

Kuigi mullu loodud äriühingute finantsnäitajaid veel võrrelda ei saa, on võimalik suuremaid ettevõtteid tuvastada muude indikaatorite, näiteks registreeritud töötajate arvu alusel. Eelmise aasta neljandas kvartalis vähemalt 50 töötajat registreerinud värskeid äriühinguid on ScoreStorybooki andmetel täpselt kümme ja need annavad kokku tööd 867 inimesele. Nendest omakorda kolm suurimat on osaühingud Workforce Tallinn 179, Games Global Estonia 112 ning AQ Components Kodara 100 töötajaga.

Tõsiasi on, et mõne ettevõtte eluiga jääb lühikeseks ning vastavaid arve vaadeldes saabki tõdeda, et kõikidest eelmisel aastal asutatud äriühingutest 461 on juba kustutatud ning 92 likvideerimisel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.