Puust ja punaseks: mis vahe on krediidiskooril ja maineskooril?

raldi võttes on krediidiskoor ja maineskoor mõlemad olulised vahendid, mis aitavad ettevõtetel ja üksikisikutel teha teadlikke otsuseid ja aidata saavutada finants- ja maineedu.Foto: Shutterstock

Finantsotsuste tegemiseks või ettevõtte maine hindamiseks on vaja õigeid tööriistu ja teadmisi. Kui endal on pilt hägune, siis saab abi Inforegistrist, mis pakub nii krediidiskoori kui ka maineskoori.  

Kuigi nii krediidiskoor kui ka maineskoor on ettevõtetele ja üksikisikutele ühtviisi olulised, on nende eesmärk ja kasutusala oluliselt erinevad. Krediidiskoor keskendub finantsriskile ja maksevõimekusele, samas kui maineskoor keskendub ettevõtte mainele, selle mõjule äritegevuses ja avalikkuse tajule.

Eraldi võttes on krediidiskoor ja maineskoor mõlemad olulised vahendid, mis aitavad ettevõtetel ja üksikisikutel teha teadlikke otsuseid ja aidata saavutada finants- ja maineedu.

Krediidiskoor näitab usaldusväärsust

Krediidiskoor on Eestis ainuke teaduspõhine krediidijuhtimise vahend, mida saad mugavalt kasutada just selles äri-, kliendihaldus- ja raamatupidamistarkvaras, millega oled harjunud töötama.
Krediidiskoori mudel on koostöös Tarkvara Tehnoloogia Arenduskeskuse ja Tartu Ülikooli andmeteaduritega välja töötatud kolme aasta pikkuse rakendusuuringu tulemusena. Mudelis on kasutusel tuhandeid tunnuseid ja selle arendamisel on kasutatud masinõppe meetodeid ja iseõppivaid algoritme, mis suudavad tuvastada peidetud seoseid ja teha nende põhjal prognoose. Mudel prognoosib ettevõtete maksejõuetuse tekkimise või sundkustutamise võimalikkust 99,5 protsendi täpsusega järgneva 12 kuu jooksul.

Lihtsustatult öeldes kasutab krediidiskoor ettevõtete kohta teadaolevat informatsiooni, mis ulatub kuni viis aastat minevikku ning kombineerib seda igapäevaselt muutuda võivate uute andmetega, nagu näiteks võlgade info ja selle muster, juhatuse liikmete vahetused ja nende tegevusmustrid, aruandekohustuste korduvad rikkumised, maksude tasumine ja selle muster ning veel palju muud. Inforegistri krediidiskoori teadusartikkel avaldati ka maineka rahvusvahelise teaduskonverentsi väljaandes.

Saa teada nii ettevõtja kui ettevõtte krediidiskoor 

Krediidiskoor arvutab igapäevaselt kõigi Eesti ettevõtete krediidiriski pidevalt muutuvate andmete alusel. Traditsioonilised krediidiriski mudelid tuginevad andmetele, mis uuenevad keskmiselt üks kord aastas – seega ei suuda traditsioonilised krediidiriski hindamise mudelid reageerida näiteks aasta keskel toimuvatele muutustele. Krediidiskoor töötleb aga kõiki ettevõttega seotud andmekomplekte iga päev ja automaatselt, mistõttu suudab see reageerida ja teavitada kasutajat otsekohe reaalajas äriprotsesside keskel.

Krediidiskoori mudeli poolt arvutatud skoorid jäävad alati vahemikku 0 kuni 1, kus 0 tähendab madalat ja 1 kõrget krediidiriski. Krediidiotsuste lihtsustamiseks ja kiiremaks tegutsemiseks on skoor jaotatud 5 riskiklassi. Riskiklassipõhised käitumisjuhised aitavad teha paremaid otsuseid müügihetkel ja peale maksetähtaega, kui arve on tasumata. 

Juhatuse liikme krediidiskoor arvutatakse tema kõikide seotud ettevõtete aritmeetilise keskmisena, võttes aluseks kehtivate seostega ettevõtete krediidiskoori seisu reaalajas ja kehtetute seostega ettevõtete krediidiskoori seisu ajahetkel, mil juhatuse liige lahkus ettevõttest. Näiteks kui juhatuse liikme endise ettevõtte krediidiskoor on täna riskantne, kuid juhatusest lahkumise hetkel oli see usaldusväärne, siis selle riskantse ettevõtte mõju juhatuse liikme krediidiskoorile on positiivne ehk usaldusväärne.

Krediidiskoori abil saavad ettevõtted hõlpsalt hinnata nii uute klientide krediidiriski kui hoida silma peal oma pikaajaliste klientide maksejõulisusel. 

Maineskoor on ettevõtete reputatsiooni mõõdik

Maineskoori mudeli väljatöötamises on kasutatud valdkonna ekspertide derivaate, mille pinnalt töötati välja ettevõtete ärijuhtimise protsesside tunnused ning neid mõjutavad tegurid. 

Maineskoori suurust mõjutavad brändi-, müügi-, krediidi-, personali- ja varade juhtimise tegurid. Mida suurem ja jätkusuutlikum on ettevõte, seda suurem on maineskoor ja vastupidi. 

Ühtekokku kasutati mudelis ligikaudu 1200 erinevat ärijuhtimise protsessis esinevat tunnust.

Portaalides Storybook.ee ja Inforegister.ee kuvatav maineskoor moodustub ettevõtte viie peamise ärijuhtimisprotsessi kvaliteedimõõdiku kombinatsioonist, mille hulka kuuluvad brändijuhtimine, krediidijuhtimine, müügijuhtimine, personalijuhtimine ja varade juhtimine.

Mida suurem ja jätkusuutlikum on ettevõte, seda suurem on maineskoor ja vastupidi. Algoritm mõõdab ettevõtte suurust, aktiivsust, vanust, edukust ja toimekust, summeerides tulemuse üheks arvuks. Lisaks arvestab see andmete väärtust ja hulka – mida väärtuslikumad on ettevõtte andmed (suur käive, hea finantsreiting, kõrged palgad, suured varade mahud jm) ja mida avatum on ettevõte (kontaktid, veeb, metaandmed, sotsiaalmeedia jms), seda suurem on maineskoor ja vastupidi. Ettevõtetel, kellel puuduvad kontaktid, esinevad võlad, on esitamata majandusaasta aruanded jms, võib maineskoor olla ka miinuspoolel. 

Ära unusta juhatuse liikme maineskoori

Juhatuse liikmete maineskoor on kõigi temaga seotud aktiivsete ettevõtete summaarne skoor. Suur skoor viitab sellele, et ta juhib suurt või suuri edukaid ettevõtteid, ja väike skoor viitab väikestele ettevõtetele. Miinusega skoor viitab suurtele raskustele kas ühes või mitmes tema poolt juhitavas ettevõttes.

Maineskoor on suunatud peamiselt ettevõtjatele, kes näevad üksteist vaid arvuti kaudu. Maineskoor aitab neil teha tehinguid nende ettevõtetega või otsustajate ettevõtetega, kes on usaldusväärsed, jätkusuutlikud ega jäta endast maha võlga.

Maineskoor on hea abimees ka eraisikutele: saab teada tööandja või näiteks e-poe omaniku usaldusväärsuse ja seeläbi hinnata riske palga või tellitud kaupa kättesaamise osas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.