Tankistide tsunft ei maga: probleemsete ettevõtete likvideerimiseks leiutatakse aina uusi skeeme

Tankiste ehk likvideerijaid kasutavad ettevõtjad, kes soovivad vabaneda võlgadest ja võlausaldajatest ning tahavad alustada uue äriga puhtalt lehelt.Foto: Shutterstock

Variisikute ehk tankistide kasutamine on Eestis – nagu kõikjal maailmas – teada-tuntud võte, et kas kogemata või meelega tekkinud kahjude eest vastutamisest pääseda. Nii jäetakse maksud maksmata riigile, nii jäetakse rahata koostööpartnerid. Tundub, et tankistide sarikasutajaid oleks mõistlik vältida. Aga kuidas?

Tankiste ehk likvideerijaid kasutavad ettevõtjad, kes soovivad vabaneda võlgadest ja võlausaldajatest ning tahavad alustada uue äriga puhtalt lehelt.

Selliseid likvideerijaid on Eestis hinnanguliselt 700 ning nende profileerimine on keeruline, sest nagu ettevõtjaid, on neidki väga erinevaid. Erinevad nii taust kui tegutsemisviis. Kõige lihtsam on sellist inimest ära tunda tema tegevuste tulemuse järgi – kui ühel ettevõtjal on läbi aastate hulk ettevõtteid, neist ükski pole edukas, vaid võlgades, aga tema satub aina uute firmade juhatusse, siis võib karta, et tegu on pesuehtsa tankistiga.

Tankistide endaga tavaliselt äri ei aeta, sest nende kätte jõuavad hingusele minema määratud ettevõtted. Probleemiks on ettevõtjad, kes nende teenuseid kasutavad. Pole ju ennekuulmatu, et mõne laekumata arve kohta uurides selgub, et partneri aadress ja kontaktandmed on muutunud ja kirjale vastust enam ei tulegi. Või avastab tarbija, soovides katkise asja kohta aru pärida, et veebipood, kust toode tellitud, töötab juba uue firma alt ja kunagi arve esitanud ettevõte on maksuvõlgades ja tegevusetu.

Olgu öeldud, et tankiste ei kasutata vaid pahatahtlikel eesmärkidel. Mõningatel juhtudel antakse neile ka neutraalsed, kuid seisma jäänud ettevõtted, et vabaneda tüütust aruandluskohustusest. Kuna likvideerimisprotsess tundub enamikule pikk ja keeruline, kasutataksegi otseteed – tankisti, kes sobiva summa eest vabastab koormaks muutunud ettevõttest.

Ajaga kaasa käimine tagab edu: ka tankistid ja nende tegevusi koordineerivad isikud leiavad ikka võimalusi, kuidas klientidele paremat teenust pakkuda. Probleemsete firmade likvideerimiseks leiab “tankistide tsunft” – nagu nimetab taolisi skeeme punuvaid ringkondi ärianalüütika teenuste pakkumisega tegutseva Kreedix Grupi juht ja asutaja Marie Rosin – aina uusi ja paremaid lahendusi.

Nimelt minnakse lihtsalt ettevõtte kirjutamisest tankistist likvideerija nimele aina keerukamate skeemideni. Näiteks hakkas Rosina sõnul umbes aasta tagasi levima skeem, et maksuvõlgadega firma ühines mõne usaldusühinguga, seejärel ühines UÜ juba järgmise mittetulundusühinguga ja nii võis asi aina edasi minna.

Miks peaks küll asju nõnda ajama? Ikka selleks, et kõik segasem oleks. Nõnda on likvideeritud ettevõtete jälgi raskem ajada ning keerukam panna hilisemat vastutust tankistide pahausklikele kasutajatele. Allpool on välja toodud vaid ühe inimesega seotud võrgustiku näitlikustav GIF, mis võib anda aimdust selle äri keerukusest ja mahtudest. Selle näite puhul on esitatud ainult kustutamata äriühingud, sest muidu poleks võimalik kõiki seoseid arusaadavalt visualiseeridagi.

Probleemsete ettevõtete usaldusühingutega liitmine on Rosina sõnul küll lõppenud, kuid ega uued skeemid tekkimata jää.

Tihti on nii, et ettevõtte juht võib küll alustada puhtalt lehelt, kuid käekiri jääb samaks. Ühesõnaga, ilmselt on mõistlik tankistide sarikasutajate suhtes valvel olla ja neid võimalusel vältida. Aga kuidas seda teha?

Võimalusi on mitmeid. Üks variant on võimalike äripartnerite või teenuseosutajate ettevõtlustaustaga aegsasti tutvuda. Seda saab teha eri portaalides, näiteks Kreedix Grupi hallatavates portaalides ScoreStorybook ja Inforegister, kus tulevad välja ühingute ja otsustajate praegused ja varasemad äriseosed. Kohe on näha nende finantsnäitajad, ajalugu ja muu asjakohane teave. Samas on olemas ka reaalajas muutuvatel andmetel põhinev krediidi- ja maineskoor, mille alusel teise äriosapoole usaldusväärsust hinnata.

Mis võiks teha ettevaatlikuks? Kui ikka on näha, et mõne otsustajaga seotud ettevõtted on järjest võlgadesse sattunud ning lõpuks kas otse või väikese ringiga tankistide kätte sattunud, siis tasub mõelda, kas sellise ettevõtjaga on mõistlik koostööd teha või temalt teenust osta. Igal juhul indikeerivad taolised näitajad mõningate riskide olemasolu. Pole võimatu, et ühel hetkel jääb makstud raha eest teenus saamata või pole näiteks ostetud korteris esinevate puuduste osas enam kellegi poole pöörduda.

Kui varasemad seosed tekitasid mõne ettevõtte puhul küll kahtluse, aga riski võtmine tundus õigustatud, või kui kahtlust ei tekkinudki, siis saab ikkagi kasutada firmade seire teenust. Seda juhuks, et tulevikus oleks võimalik olulistele muutustele õigeaegselt reageerida.

Portaalis Inforegister on nimelt olemas võimas seiremasin, mis võimaldab jälgida firmade ning juhatuse liikmete tegemisi. Millistest sündmustest reaalajas teada saada võib? Näiteks maksuvõlgade tekkimisest, muudatused ettevõtete juhatuses, kinnisvaraportfellis või finantshinnangus. Teavitused võib tellida isegi nutitelefoni – ikka selleks, et oluliste firmadega seotud sündmusi kindla peale mitte maha magada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.