Kas teadsid? Elektrikatkestuste ajal annab nüüd energiat uus tehnoloogia

Kliimamuutus toob kaasa aina sagedasemad tormid ja ka elektrikatkestused. Uus tehnoloogia võimaldab selle vastu võidelda. (c) Foto: Shutterstock
Kliimamuutus toob kaasa aina sagedasemad tormid ja ka elektrikatkestused. Uus tehnoloogia võimaldab selle vastu võidelda.Foto: Shutterstock

“Saaremaal ja Hiiumaal on üle 6000 majapidamise elektrita!” Selliseid pealkirju nägime alles möödunud talvel, kui lumetorm Birgit tõi meile tohutu lumesaju, mis viis rivist välja elektrilevi võrgu ja pani paljud inimesed väga keerulisse olukorda.

Taastamistööd olid raskendatud paksu lume ja teele kukkunud puude tõttu. Ametlikel andmetel oli osa inimestest ilma elektrita isegi veel viis-kuus päeva pärast tormikahjustusi. See on äärmiselt ebameeldiv olukord kodudes, kuid veelgi suuremat kahju tekitab pikaajaline elektrikatkestus ettevõtetele.

Võiks ju arvata, et päikesepaneelid aitavad selliseid olukordi vältida ja annavad energiat ka siis, kui üldine elektriühendus on katkenud. Tegelikult see nii ei ole.

Uutele päikesepargi omanikele tuleb tihti üllatusena, et kuigi maja katus võib olla paneele täis laotud ja lõõskav päike neid küpsetada, ei ole neist üldise elektrikatkestuse ajal vähimatki kasu. Juhul kui tegemist ei ole just akupangaga kaasaegse hübriidpargiga. 

Varugeneraator?

Üheks heaks lahenduseks on juba aastaid olnud varugeneraatorid, mis on üsna kompaktsed ning mida saab just sellistes olukordades kiiresti panna vajalikku elektrienergiat tootma.

Paraku on nende korrashoidmine kulukas ja aeganõudev. Näiteks vananeb kütus generaatorites umbes kuue kuuga, mis tähendab, et kui seadet ei kasutata pool aastat kuni aasta ja ühtäkki tekib vajadus generaatori käivitamiseks, ei lähegi see enam tööle. Probleem on tanklakütuse riknemises, mis reageerib õhu ja niiskusega ning pikemal seismisel kaotab oma põlemisomadusi.

Seega: et generaatori peale saaks loota, tuleb seda regulaarselt hooldada, kütust vahetada ja teha kontrollkäivitusi.

Akupangaga päikesepaneelid on parim alternatiiv

Vahepeal on toimunud suuri muutusi ka energiasalvestusseadmete vallas, näiteks koguvad üha enam populaarsust LiFePo4 akulahendused ja konteinerakud. Sellise akusüsteemi eelis generaatori ees on see, et kui aku on täis, saab sealt elektrikatkestuse korral voolu hetkeliselt ja ilma liigseid liigutusi tegemata.

Pole ohtu, et akukonteiner ei käivituks või elekter seal sees oleks vanaks läinud. Kindlasti on mõistlik sellist akulahendust regulaarselt kasutada omatarbe ühtlustamiseks: ühest küljest hoiab see aku elemendid pidevalt töös ja teisest küljest on varutoitelahendusest kasu ka igapäevase elektritarbe optimeerimisel.

Akulahendusi on erinevaid

Täna on selliseid akulahendusi väga erinevates suurustes, alates 5 kWh kuni 2 MWh ja suuremate konteineriteni välja.

See tähendab, et väikse akulahenduse saab praktiliselt igaüks endale koju panna ning tagada sellega oma majapidamise elektrikindlus teatud ajaks ka tormikatkestuste korral. Kui suur akusüsteem paigaldada, sõltub ennekõike sellest, milline on tavapärane elektritarbimine ja kui pikaks ajaks varustuskindlust soovitakse.

Hea näide ettevõtluses on kalakasvatajad või tootmisliinid, kus ka mõnetunnine elektrikatkestus võib kaasa tuua pöördumatu kahju toodangu hävimisel või tootmisliini riknemisel.

Näiteks ettevõte, mis toodab plastdetaile, peab tagama, et liini töötamise ajal elektrivarustus ei katkeks. Kui see juhtub, on vähem kui 30 minutit aega tootmisliini sulaplastik seadmetest eemaldada. Kui seda pole võimalik teha, lähevad seadmed vahetusse. See omakorda tähendab enamasti mitmekuulist tootmise seiskumist ja väga suurt väljaminekut. Nii otsesed kui kaudsed kulud on tohutud. Selle ohu likvideerimiseks paigaldataksegi üha enam akukonteinereid ka tootmisettevõtete juurde.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.