Päikesepaneelide soetamiseks saab riigilt toetust. Spetsialist jagab olulisi näpunäiteid

Päikesepaneelide soetamist toetavad nii Kredex kui EAS. (c) Foto: Shutterstock
Päikesepaneelide soetamist toetavad nii Kredex kui EAS.Foto: Shutterstock

Tulevik on taastuvenergia ja seetõttu toetab riik Kredexi kaudu nii eramajade omanikke kui korteriühistuid päikeseparkide loomisel. Ka ettevõtetele on EAS selles osas abi pakkunud.

Kohe on Kredexil avanemas ka uus taotlusvoor. Selle tingimusi pole veel välja kuulutatud, kuid mõningaid asju on kasulik teada juba ka ennetavalt. Nõuandeid, kuidas selleks ennast ette valmistada, mida teha ja mida kindlasti vältida, annab päikeseparke ja akulahendusi pakkuva Energiapaja müügijuht Oliver Pavlov.

Nügitakse akupanga kasutamist

Üks olulisi iseärasusi, millele Pavlov tähelepanu juhib, on tõsiasi, et riigi toetuspoliitika nügib päikeseenergia tootjaid lisaks paneelidele kindlasti neile salvestuvõimaluse juurdelisamist. Kõne all on ka juba olemasolevatele parkidele akupankade lisamine.

„Päikeseparkide juurde käivad akud tulid Eestis müügile juba viie aasta eest. Ja ka Energiapajas on need juba mitu aastat olnud klientidele saadaval,“ märgib Pavlov.

Akudele sellise tähelepanu pööramise taga on tõsiasi, et päikeseenergia tootmisvõimsuste suur levik viimastel aastatel on kaasa toonud olukorra, kus suvel päevasel ajal on pakkumist kohati rohkemgi kui nõudmist.

Seetõttu praegu meie energiasüsteemi päikesepaneele lihtsalt juurde lisada pole enam tulus ja uute tootmisvõimsuste lisandumisel on möödapääsmatult vajalik osa päikeselistel päevadel tekkivast päikeseenergiast akudesse pimedateks tundideks salvestada.

Ära ehita enne toetuse saamist!

Kuigi täpsed tingimused on alles tulekul, on mõistlik asja planeerijatel teatud asjadega siiski arvestada.

Varasemalt on toetuse summa ja toetuse protsent sõltunud omavalitsusest, kuhu seadmed üles pannakse. Tallinnas on see üldjuhul olnud kõige väiksem, Tallinna läheduses ja jõukamates omavalitsustes veidi suurem ja ülejäänud Eestis omakorda veelgi suurem.

Teiseks, toetust ei saa taotleda, kui päikesepargi seadmed on juba soetatud ja üles panemisel. Nii et kui niisugune ettevõtmine on plaanis, tuleks kindlasti veidi oodata.

Samas ei puuduta see projekti ettevalmistamist. Päikesepargi püstitamine eeldab ka teatava paberimajanduse kordaajamist ja projekti, olgu see siis omavalitsuse nõuetest tulenev või endale elu lihtsamaks ja süsteemi töökindluse tegemise eesmärgil koostatud. Kui projekt on juba olemas ja dokumendid korras, siis üldiselt muretsema ei pea.

Otsus üldiselt kiiresti

Kui dokumentide ja projektidega pole veel ühele poole jõutud, on mõistlik oodata ära peatselt välja kuulutatavad tingimused. Kredex vaatab asja läbi väga detailselt ja küllaltki kiiresti. Varasemalt on tööde teostamiseks antud kuni pool aastat.

Kui seadmed ja ülespanek tellida Energiapajast, siis läheb sellega üldiselt umbes paari kuud. Vaid vahel kui firmal on käsil mõni väga suur projekt, võib aega minna veidi kauem. 10-15 kilovatise pargi paigaldamisele kulub paar päeva.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.