Kasutusloata päikesepark toob suuri jamasid. Millised dokumendid tuleb korda ajada?

Dokumendid tuleb korda ajada nii Elektrilevi, energia kokkuostja kui kohaliku omavalitusega. (c) Foto: Shutterstock
Dokumendid tuleb korda ajada nii Elektrilevi, energia kokkuostja kui kohaliku omavalitusega.Foto: Shutterstock

Päikesepargi paigaldamine pole asjatundjale teab mis keeruline ülesanne. Unustada ei tohiks aga, et selleks tuleb nii Elektrilevis kui kohalikus omavalitsuses korda ajada vajalikud dokumendid. Kui paberid pole korras, võib tekkida probleeme nii kinnisvara müümise kui selle kindlustamisega.

Selles, millised on vajalikud sammud, aitab pildi selgeks saada salvestusvõimekusega päikeseparke loova Energiapaja tehniline direktor Rait Lotamõis.

Esiteks Elektrilevi

Esimene etapp, mis enne pargi ülespanekut läbi tuleb teha, on Elektrilevi teavitamine.

Kui algusest peale pole eesmärgiks toodetud energia võrku müük, vaid lihtsalt endale energiatootmiseks päikesepargi ülespanek, on protsess lihtsam. Elektrilevile peaks firma kodulehel tegema mikrotootja taotluse, kuhu peaks märkima, et elektrit plaanitakse müüa 0 Kw.

Sellisel juhul käib protsess kiiresti. Elektrilevi registreerib taotluse ja võtab plaani elektriarvesti vahetamise, mille eest tuleb maksta väike tasu. Eraldi aga tootmismahtu ega muud sellist arvestada pole vaja ja taotlus saab suure tõenäosusega kiire jaatava vastuse.

Olemas on ka nanotootja nimetust kandev võimalus. Sellisel juhul on lubatud tootmisseadme maksimaalseks võimsuseks 800 vatti, suurema tootmisvõimsusega seadet kasutada ei tohi. Ekslikult arvatakse et kui võrku elektrit ei müüda siis piisab ka suure võimsusega inverteri kasutamisel nanotootjaks registreerumisest. Tegelikult see nii siiski ei ole. Nanotootjaks tohib registreeruda vaid sel juhul kui paigaldatud tootmisseade ei suuda üle 800W piiri toota. Olgu siis omatarbeks või võrku müügiks. Elektriarvesti peab siiski välja vahetama.

Tänase seisuga Elektrilevi selles osas väga karmilt reageerinud pole, kuid tulevikus võidakse nanotootjaid siiski kontrollima hakata.

Kui elektrit müüakse

Kui aga soovitakse toodetavat elektrit võrku müüa, on protsess pikem. Sellisel juhul tuleb taotlusesse märkida, kui palju elektrit toota plaanitakse ja Elektrilevi vastust ootama jääda. Valmis peab olema ka väga suure, isegi miljonini ulatuva liitumistasuga.

Möödunud aastaga võrreldes on siiski suureks erinevuseks see, et Elektrilevi võtab nüüd arvesse ka tulevikuplaane. See tähendab, et mikrotootjana võib oma soovi küll juba nüüd ära registreerida, aga reaalselt saab müügiga tegelema hakata näiteks paari-kolme aasta pärasti, kui vajalikud arendused on välja ehitatud. Seni tohib energiat toota vaid iseenda tarbeks.

Uue võimaluse juures on plussiks see, et võimsuse saab endale juba ette lukku lüüa. Kui oodata ära aeg, mil võimsused päriselt valmis saavad, võib juhtuda, et ümbruskonna teised tootjad on need selleks ajaks endale juba ära broneerinud.

Kui Elektrilevilt on luba saadud, peab järgmise sammuna müügiks elektritootja suurema elektrimüüjaga lepingu sõlmima.

Linnal-vallal omad nõudmised

Järgmine etapp sõltub sellest, kas päikesepargi paigaldaja ajab seadmete ülespanekuga seotud dokumendid ise korda või jääb see pargi omaniku teha.

Viimase juhul tuleks kõigepealt koostada eelprojekt: mida ja kuidas plaanitakse teha. See esitatakse kohalikule omavalitsusele ja läheb ehitusloa taotluse juurde.

Seejärel taotletakse kas ehitusluba, kui on tegemist katusele paigaldamisega, või ehitusteatis, kui paigaldatakse park maapinnale. Lisaks on erinevused ka vastavalt sellele, kas tegu on eramaja või avaliku hoonega. Vahe on eelkõige riigilõivu suuruses.

Pärast paigaldamist

Kui kohalikult omavalitsuselt on luba olemas, võib pargi ära paigaldada. Pärast valmimist tuleb Elektrilevi jaoks taotleda elektripaigaldise vastavusdeklaratsiooni. Selle saab väljastada ainult pädev elektrik.

Lisaks tuleb esitada ka inverteri ehk tootmisseadme seadistamise protokoll, mille saab samuti vaid vastava pädevusega paigaldajalt. Nimetatud dokumendis on kõik tehnilised tootmisandmed, mille põhjal Elektrilevi saab kontrollida, et uus park nende süsteemile probleeme ei tekita.

Kui Elektrilevi on need dokumendid kätte saanud, antakse ka luba elektri müügiks.

Seejärel on vaja kohalikult omavalitsuselt taotleda veel kasutusluba või kasutusteatis. Millised dokumendid täpselt selle jaoks esitama peaks, saab teada kohaliku omavalitsuse ehitusnõuniku käest, sest erinevates omavalitsustes on nõuded erinevad.

Kui vajalikud dokumendid ka kohalikule omavalitsusele on esitatud, siis ongi asjad korras.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.