Kas teadsid? Uudsed päikesepargid tagavad elektri ka ajaks, kui õues on kottpime

Uute päikesepaneelide toodetud energia suunatakse kõigepealt jooksva tarbimise katteks ja kui sellest midagi üle jääb, siis salvestatakse see akupanka. (c) Shutterstock
Uute päikesepaneelide toodetud energia suunatakse kõigepealt jooksva tarbimise katteks ja kui sellest midagi üle jääb, siis salvestatakse see akupanka.Shutterstock

Päike käib juba kõrgelt ja soojendab mõnuga ning päikesepaneelide omanike elektriarved hakkavad tänu sellele vähehaaval väiksemaid numbreid näitama.

Selle üle võiks ju ainult heameelt tunda, kui vaid enamik inimesi tööpäeviti päikselistel tundidel hoopis kodust eemal ei viibiks. Seetõttu on seni keskmine majapidamine endatoodetud päikeseenergiast saanud kasutada vaid 20-30 protsenti, ülejäänu on aga olnud sunnitud tihti madala hinna eest üldvõrku müüma. Õhtupoolikul koju saabudes tuleb taas kalli hinnaga energiat sisse ostma hakata.

Hea uudis on see, et tänu päikeseparkide tehnoloogia kiirele arengule on nüüd saadaval innovatiivne lahendus, mis talletab päeval toodetud päikeseenergia uut tüüpi akusse. See võimaldab koduste päikesepaneelide omanikul toodangust ise ära tarbida 80-95%.

Akupangaga päikesepark?

Seni on koduseid päikeseparke olnud kahte sorti: traditsioonilised, kust toodangu ülejääk võrku müüakse, ja võrguta, iseseisvaks majandamiseks mõeldud päikesepargid. Uus süsteem koondab nende kahe lahendused, kujutades endast akupangaga varustatud hübriidpäikeseparki.

Selle tööpõhimõte on järgmine: päikesepaneelide toodetud energia suunatakse kõigepealt jooksva tarbimise katteks. Kui jooksvast tarbimisest midagi üle jääb, siis see salvestatakse ära akupanka. Alles siis kui akupank ka pilgeni täis on ja kuhugi enam tõesti piiskagi ei mahu, suunatakse energia võrgu poole tagasi müügiks.

Mitte ainult pimedaks ajaks

Esmapilgul võib tunduda, et akupangaga päikesepargi peamiseks eeliseks on võimalus ära kasutada pimedal ajal enda paneelide poolt toodetud energiat. Tegelikult on asi aga nüansirohkem.

Näiteks iga kord, kui pilv päikese ette sattudes selle kinni katab, hakkab vanema põlvkonna päikesepaneelidel töötav süsteem automaatselt välisvõrgust elektrit sisse ostma. Kui päike jälle välja tuleb, lülituab spsteem taas päikeseenergiale tagasi.

Akupangaga päikesepargi puhul aga toimib akupank vahe puhvrina. Kui energiat jääb puudu, olgu siis pilvise taeva või suurenenud tarbimise tõttu, võetakse vajaminev kogus akupangast. Kui tootmine taaskord tarbimist ületab, salvestatakse see ülejääk uuesti akudesse, et olla taas valmis järgmise puudujäägi katmiseks.

Tänu sellele on tavaline, et akupangaga päikesepargi omanik võiks märtsist septembrini edukalt elada täielikult ilma välise elektrivõrgu toeta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.