Kasulik teada! Päikesepaneelide efektiivsus sõltub just sellest seadmest

Inverter on päikesepargi süda, aga erinevate tüüpide hulgast õige valimine nõuab veidi teadmisi.Foto: Shutterstock

Praeguste elektrihindade juures on kahtlemata muutunud kasulikuks päikesepaneelide abil ise energiat toota. Ometi tähendavad päevased miinushinnaga tunnid seda, et energia juhtimine on isegi olulisem kui selle tootmine ja tarbimine.

Lisaks päikesepaneelidest tuleva energia kohesele ära kasutamisele või selle väga madala hinnaga võrkumüümisele võimaldab akutehnoloogia elektrit nüüd nii kodus öisel ajal kasutamiseks kui ka paremate hindadega võrku müümiseks salvestada. Selleks on aga vaja, et süsteemi süda, seadeldis nimega inverter oleks valitud õigesti.

Mida teeb inverter?

Inverter vastutab nii paneelidest energia vastuvõtmise ees kui kogu energia juhtimise eest: kust energiat võetakse, kuhu suunatakse ja kas prioriteediks on eelkõige ise tarbida, hilisemaks talletada või energiat müüa.

Isegi kui praegu pole plaanis päikesepargile akusid lisada, peaks kindlasti süvenema sellesse, et süsteemis südameks olev inverter võimaldaks kõige paremini energiatarbimist ja -müüki edaspidi juhtida, sest edaspidi lisaseadmete soetamine tähendab märkimisväärset lisakulu. 

Enne inverteri valimist peaks kindlasti nõu pidama spetsialistiga, aga hea on enne seda teada, millised on valiku puhul olulised küsimused. 

Võrguinverter vs hübriidinverter

Invertereid on kolme tüüpi: harilik võrguinverter, off-grid inverter ja hübriidinverter. Võrguinverter toodab elektrit paneelidest jooksvalt otse võrku. Kui samal ajal esineb majas tarbimist, liigub elekter kõigepelt sinna ning alles ülejääk liigub võrku. Tootmist on võimalik juhtida ainult piiramise teel ehk et kui elektrit pole kuhugi panna või võrku ei tohi piisavalt müüa, siis keerab inverter oma võimsust maha ja jätab energia tootmata.

Off-grid inverter toodab päikesepanelidest samuti ennekõike jooksva tarbimise katteks ning ülejääk suunatakse akudesse. Kui mingil hetkel on enda tarbimine väiksem kui tootmine, ei jää elekter tootmata seni kuni akudes on ruumi. Inverter saab jätkuvalt töötada täisvõimsusel, mis tähendab et päeva lõikes suure kasuteguriga. Kui akud täis saavad siis on Off-grid inverter samas seisus mis võrguinverter ning on sunnitud oma tootmist pidurdama.

Hübriidinverter on nagu nimigi vihjab, segu mõlemast. Tema võimaldab energiat suunata selliselt et kogu päeva jooksul paneelide tootmisvõimsus maksimaalselt ära kasutada. See tähendab, et kui mingil hetkel pole mõistlik madala tarbimise ja madalate hindade tõttu võrku müüa, saab hübriidinverter sellest aru, toodab siiski energiat edasi ja suunab selle akusse. Kui akud täis saavad siis suunatakse ülejääk taas võrku. 

Aku ka muuks kui päikese-elektri salvestamiseks

Ka hübriidinvertereid on erinevaid. Teatud juhtudel on seal küll olemas akutugi, aga kõige lihtsamal juhul salvestavad nad päeval energiat akusse ja võtavad seda sealt öösel. Võrku tagasi müüa pole siis aga elektrit võimalik. Samuti ei ole tihtipeale võimalik akusid võrgust laadida.

90 protsenti meie majadest on kolmefaasilise süsteemiga, see tähendab, et elekter jõuab majja  kolme traati ehk faasi mööda.

Seadmetele, mis nõuavad vähem energiat, piisab sellest elektrist, mis liigub vaid ühes faasis ehk traadis. 

Küsimus nutikuses

Nüüd tuleb aga taas mängu inverteri nutikus. Näiteks akusse kogunenud elektri kasutamisel veekeedukannu sisselülitamiseks tekib küsimus, kas inverter avab voolule tee kõikidesse kolme faasi, millest üks suunab selle veekeetjatesse ja ülejäänud tagasi elektrivõrku, või lubab inverter energial väljuda vaid sellesse faasi, kus veekeetja energia ära kasutab.

Esimesel juhul läheb niisama palju energiat kui veekeetja kasutab, automaatselt teisi faase mööda võrku müügiks. Elektritootja ise jääb akus sellest energiast ilma. 

Selleks, et inverter lubaks akul välja anda vaid sellise hulga elektrit, mis veekeedukannul ära kulub, tuleks kasutada asümmeetrilisi invertereid. Just sellised inverterid on kõige mõistlikumad.

Voolukatkestuse korral

Järgmine oluline aspekt on inverteri toimimine voolukatkestuse korral. Osa inverteritest toimib edasi, osa neist aga seiskub ja vaatamata paneelide olemasolule võib päikesepaistelisel päeval niimoodi elektrist ikka ilma olla. 

Invertereid, mis ka elektrikatkestuse puhul tööle jäävad, on omakorda kahesuguseid. Osa neist jääb tööle akupanga toel ja energiat saab sealt just nii palju, kui pangas elektrit, päikesepaneelid aga voolukatkestuse ajal elektrit ei tooda.  

Uusimad võimalused

Kaasaegseim variant võimaldab jätkata elektri tootmist päikesepaneelidest, salvestada ülejääki akudesse ning elada sisuliselt edasi nii nagu midagi poleks juhtunud.

Oluline on see, et maja elektrikilbis jaotataks erinevad seadmed kõigi kolme faasi peale võimalikult võrdselt ära. Arvestama peaks, milline on ka majapidamise kriitiliste elektriseadmete tarbimine, et inverter selles mahus toimida suudaks. 

Tähelepanu peaks pöörama ka sellele, et elektrikilbis ei asuks kõik kriitiliselt vajalikud elektriseadmed ühe faasi peal vaid oleksid samuti hajutatud kõigi kolme faasi peale. Tihti nõuab see elektrikilbis muudatuste tegemist, kui seni pole kirjeldatud põhimõtet üldiselt järgitud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.