Millised ohud varitsevad päikesepargi isetegevuslikku paigaldajat-parandajat?

Kui päikesepargi paigaldamisel ei kasutata õigeid kaableid, võib tagajärjeks olla tulekahju. (c) Foto: Shutterstock
Kui päikesepargi paigaldamisel ei kasutata õigeid kaableid, võib tagajärjeks olla tulekahju.Foto: Shutterstock

Päikeseenergia tootmine pole mingi tuumateadus ja natuke osavam isetegija saab päikesepargi paigaldamisega täitsa edukalt hakkama. Kuna aga tegemist on elektriga, kus vale samm võib kaasa tuua traagiliste tagajärgedega õnnetuse, peavad isetegijadki pöörama kindlasti tähelepanu ohutusnõuetele.

Päikesepargi paigaldamisel peab olema kursis, kuidas erinevad teineteisest vahelduvvool ja alalisvool. See on muuhulgas oluline selleks, et kasutataks õigeid kaableid. Kindlasti ei tohi kasutada alalisvoolu ahelates vahelduvvoolu jaoks mõeldud katkesteid ja lüliteid, vastasel juhul on suur oht kaarleegi ja selle tagajärjel tulekahju tekkeks.

Samuti ei tohi kasutada kaableid, mis pole päikesepaneelide jaoks mõeldud. Nimelt on välitingimustes olevatele päikesepaneelidele mõeldud kaablitel topeltisolatsioon, mis vähendab nii vigastuste ohtu kui kaarleegi teket.

Võrgu- ja paneelielekter olgu eraldatud

Kui räägime võrku ühendamata või hübriidinverterist, siis peab väga täpselt teadma, kuidas võrgust tulev elekter ja inverterist tulev elekter majas liiguvad. Tuleb tagada, et need majas kusagil kokku ei saaks ja püsiks alati eraldatuna.

Vale paigalduse korral ei pruugi olla tagatud, et elektrikatkestuse korral hübriid- või off-grid-inverterist elekter võrku tagasi ei pääse. Niiviisi jääb lisaks enda majale toite alla ka näiteks naabri maja. Selle tagajärjel võib aga naaber või ka liinitöölised, kes arvavad, et süsteem on maas, saada pahaaimamatult päikesepargist tulevast elektrist löögi.

Tähelepanu kaitsmetele

Kaitsmed peavad olema vahel igal ahelal, ükskõik, kas tegemist on akusse mineva kaabli või muu ühendusega.

Oluline on veenduda ka selles, et maja katus oleks suuteline kandma sellele lisanduvat raskust. Sealjuures peab arvestama lume ja jääga, mis muidu katust mööda alla vajuks, kuid paneelide taha kinni jääb.

Tähelepanu tuleks pöörata sellelegi, et kui paneelid paigaldatakse nurga all, võivad tugevad tuuled koos paneeliga ka katust kahjustada.

Akusid valides peaks kindlasti vältima vananenud tehnoloogiaga pliiakusid – need võivad teatud tingimustes hakata eraldama plahvatusohtlikku gaasi. Kui siiski selline valik tehakse, peaks ruumis olema väga hea ventilatsioon, et ohtu vältida.

Akud vajavad spetsiaalseid tingimusi

Akusid, mida päikeseparkides kasutatakse, on erineval tehnoloogilisel põhjal.

Liitiumioonakud (NMC) on väga populaarsed järelturul kasutatud elektriauto akude hea hinna-kvaliteedi tõttu. Need on aga ebastabiilse keemiaga ja nõuavad nende tööd väga hoolikalt jälgivaid seadmeid. Nii liigne tühjenemine kui ülelaadimine põhjustab neis väga kergelt süttimist. Ka füüsilised kahjustused võivad nad põlema süüdata.

Kuna tegemist on keemilise põlemisega, pole neid sisuliselt võimalik kustutada. Ainus viis selleks on jahutamine: täielikult vee sisse viskamine, kus põlemine kestab mulinal edasi, kuni maha jahtub. Saadaolevad tulekustutid, isegi liitiumakudele mõeldud, sobivad maksimaalselt telefoniaku kustutamiseks.

Raudukse taha

Täna koduseks akupangaks sobivaimad liitiumraudfosfaatakud peaksid kindlasti olema kõrvalistele isikutele ligipääsmatult raudukse taga kinni. Seal on väga suur elektrilaeng, mis asjatundmatul torkimisel võib olla väga ohtlik. Ka kogemata pealekukkunud kruvikeeraja võib tekitada väga ohtliku olukorra.

Sealjuures, kui aku asub kapis, peaks lülitid olema kindlasti kapist väljapool, et seadme saaks ust avamata välja lülitada.

Lõpetuseks üks oluline märkus seadmete soetamise osas.

Isetegijad tellivad vahel seadmeid otse Hiinast. Paraku peitub hea hinna taga väga tihti tehasepraak, mis etteantud parameetritele ei vasta ning mille kokkuostjad uue kauba pähe maha müüvad.

Teatud juhtudel võib selliste “B-klassi” akude kasutamine olla õigustatud, kuna nende hind on vägagi atraktiivne, kuid siis peab väga hästi valdkonda tundma. Nii et tellida võiks vaid sellise müüja käest, kelle kohta on olemas mõne tuttava inimese heakskiit, mitte lihtsalt mõni netist leitud kommentaar.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.