Mida tööandjana teha, kui töötajad tahavad järsku puhkusele minna?

Suvi on puhkuste aeg ning targad töötajad ja tööandjad hakkavad graafikuid juba vara koostama. Kuid alati ei pruugi töötaja teada, millal täpselt ta oma puhkusepäevi välja soovib võtta. Samuti võib juhtuda, et paljud töötajad tahavad puhkusele minna täpselt samal ajal.

“Siin on asi lihtne,” ütles Grow Finance’i tegevjuht Ulvi Tallo puhkuste planeerimise kohta. “Meil on töölepinguseads, mis ütleb, et esimeses kvartalis tuleb koostada puhkusegraafik.” Graafikusse panevad töötajad oma ettepanekud ja soovid ning tööandja peab selle ära kinnitama.

“Kui tööandja graafikut kohe ei kinnita, tuleb leida töötajatele teised ajad, mil nad saavad puhkama minna,” selgitas Tallo.

Puhkuste planeerimine on alati kokkulepete küsimus

Kui töötaja tuleb ametisse näiteks poole aasta pealt, pole töölepinguseaduse järgi esimese kuue kuu jooksul tegelikult puhkusepäevade kohustust üldse, mis ei tähenda loomulikult, et tööandja seda võimaldada ei tohiks. Sel juhul tuleb Tallo sõnul töötajal ja tööandjal jällegi puhkuseajad kokku leppida.

“Puhkused on tegelikult alati kokkulepete küsimus,” ütles ta. “Aga juhul kui tööandjal ei ole õigel ajal puhkusegraafikut tehtud, siis tegelikult on töötajal põhimõtteliselt õigus minna puhkusele endale sobival ajal.”

Muidugi peab sel juhul ikkagi töötaja oma puhkuseplaanidest teatud perioodil ette teatama, kuid tööandjal ei ole graafikuta õigust töötajale puhkust keelata.

“Iseasi on muidugi see, kas töötaja tahab tööandjaga nõnda pahuksisse minna,” ütles Tallo. “Igas normaalses firmas ikkagi on kaks osapoolt ja kui nad tahavad omavahel koostööd teha, siis nad suudavad kokku leppida.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.