Tööinspektsioon selgitab: kas tööandja võib nõuda diagnoosi või haigusloo esitamist?

Tööinspektsioon annab nõu.Foto: Shutterstock

Kas tööandja tohib nõuda, et töötaja näitaks talle arsti koostatud diagnoosi või haiguslugu? See küsimus võib tekkida mõlemal poolel. Tööandjal võib näiteks tekkida huvi siis kui töötaja ütleb töölepingu üles terviseseisundist tuleneval põhjusel.

Tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist Vladimir Logatšev selgitab, et tööandja võib küsida ainutl andmeid, milleks tal on õigustatud huvi.

“Töötaja haiguse diagnoos või haiguslugu ei ole tööandja õigustatud huvi. Seega ei saa tööandja nõuda töötajalt tema tervisliku seisundi diagnoosi või haigusloo esitamist,” ütles ta.

Küll aga võib tööandja Logatševi sõnul küsida arstitõendid näiteks olukorras, kus töötaja on rase ja nõuab terviseseisundile vastavat tööd või koondamiskeelu tuvastamiseks isiku raseduse tõttu.

“Juhul kui töötaja ütleb töölepingu erakorraliselt üles tervisest tuleneval põhjusel ning sellest tekib vaidlus, peab töötaja tõendama, et tal oli ülesütlemiseks alus. Kui tööandja on töötajale võimaldanud terviseseisundile sobivamat tööd, kuid töötaja ise ei soovi töösuhet jätkata, siis piisab tõendamiseks arsti otsusest,” ütles ta.

Logatšev lisas, et arsti otsus ei pea sisaldama diagnoosi, vaid hinnangut, et töötaja terviseseisund ei võimalda tal töötamist jätkata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.