Lisaks igapäevateenustele pakub LHV pank ka huvitavaid tooteid just ettevõtetele. Selleks, et äri ja asjaajamine sujuksid ladusamalt, on välja mõeldud mitmed kaubanduse rahastamise tooted. Siia alla kuuluvad näiteks garantiid ja akreditiivid, mis kasvatavad omavahel tundmatute partnerite vahel usaldust ja lisavad mugavust kauge vahemaa tagant tehtavatele tehingutele.
Garantii nagu garantii ikka
Pangagarantii on iseenesest üsna lihtne asi, mille täpsed tingimused sõltuvad juba täpse garantii liigist. Kõige lihtsamini on mõistetav tõenäoliselt maksegarantii: kui üks osapool oma makseid õigeaegselt ei tee, on raha laekumine maksete saajale ikkagi tagatud panga poolt.
Näiteks võivad garantiid appi tulla siis, kui mõni Eesti firma tahab hakata piiritaguse partneritega äri ajama. Kuna sellisel juhul ei ole veel partnerite vahel usaldust tekkinud, tuleks tavapäraselt käia mitmel kohtumisel, esitada hulk aruandeid ning tõestada, et tõepoolest on tegemist maksejõulise firmaga ning äri hakkab kulgema ladusalt. Samas tuleb ka kindlustada, et kui asjad peaksidki minema vett vedama, siis makstakse välja kõik leppetrahvid ja hüvitised. Alternatiiviks on võtta risk ja seda mitte teha, kuid see võib hiljem valusalt kätte maksta.
Seda ringmängu aitabki garantii vältida. Kuna igal pangal on oma krediidireiting, mis LHV puhul on vägagi hea, siis tuleb vaid potentsiaalsele koostööpartnerile öelda, et lubatud summade maksmine on garanteeritud LHV poolt. Vastasosapool saab seejärel kasutada oma süsteeme, kontrollida krediidireitingut ning äri saabki pihta hakata.
Garantiid tulevad abiks ka riigiga asjade ajamisel. Oletame, et soovid ettevõttega osaleda riigihankel. Võib juhtuda, et riik nõuab sel juhul pakkujatelt garantiid, mille ettevõte pangalt saab. Pakkumisgarantii tagab riigile selle, et kui hanke võitja mingil põhjusel lõpuks taganeb, makstakse riigile kindlasti välja leppetrahvid vastavalt lepingule.
Garantii läheb alati käiku kõige mustema stsenaariumi korral ja erinevaid garantiisid on LHVs mitmeid.
Lisaks makse- ja pakkumisgarantiile pakutakse veel näiteks ettemaksugarantiid. Oletame, et soovid mõnelt ettevõttelt kaupa osta ning teed ettemakse ära. Hiljem aga selgub, et müüja ei suuda õigeks ajaks kaupa kohale toimetada ega suuda ka ettemaksu summat kohe tagastada.
Samal põhimõttel pakub LHV veel täitmis-, tolli-, rendi- ja näiteks garantiiaja garantiisid.
Vajaduse korral kasuta maksmiseks akreditiivi
Garantiid pole aga ainsad tööriistad, millega enda äri ajamist turvalisemaks saad muuta. Oletame, et oled ettevõtja, kes soovib Hiinast tellida 10 000 euro eest kaupa. Sa pole kunagi varem hiinlastega äri ajanud ning nad ei ole nõus ilma ettemaksuta kaupa saatma. Samas ei taha sa raha ette maksta, kuna ei ole kindel, et kaup õigel ajal teele pannakse.
Sellises olukorras kasutavad ettevõtted maksmiseks akreditiivi. Praeguses näites kannaksid sa vajaliku 10 000 eurot panka ja paluksid pangal väljastasda akreditiivi. Hiina ettevõttele maksab pank summa välja siis, kui hiinlastel on ette näidata vajalikud tarnedokumendid, mis tõendavad, et kaup on teele pandud ning vastab kokkulepitud nõuetele.
Seega on akreditiiv tagatis, mille maksab välja pank. Erinevus garantiist on see, et garantii on mõeldud olukordadeks, kus midagi läheb valesti või kokkulepetest ei peeta kinni.
Akreditiiv läheb aga alati käiku, kui kokkulepetest on kinni peetud – pank on põhimõtteliselt middleman kahe osapoole vahel, kes teeb kindlaks, et mõlemad oma kohustusi täidavad.
Erinevate kaubandustoodetega tasub seega hästi kursis olla, kuna pideva e-kaubanduse kasvuga võivad mitmed neist kasuks tulla ka just väiksematele ettevõtetele, kes on oma tegevuses alles algusjärgus ja ei oma veel vajalikku usalduskrediiti. LHV lahendused võimaldavadki seega “augu” lappida ning rinda pista ka endast kordades tugevamate konkurentidega.
Kaubanduse rahastamise toodetega ja teiste ettevõtetele pakutavate teenustega saab tutvuda LHV kodulehel.
LHV blogi, kus räägitakse majandusest ja investeerimisest panga pilgu läbi.