Ekspert: lapsevanema panus lapse pensionitarkuse kasvatamisel on väga oluline

Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.Foto: Luminor

Noorte inimeste jaoks võib pension tunduda küll mägede taga, kuid sellegipoolest on oluline, et selleks kogumisele mõeldaks juba siis, kui esimest korda tööle minnakse. Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson paneb südamele, et vanemad saavad lapse suunamisel ja õigele teele juhatamisel väga palju abiks olla.

Ümbrikupalgast tasuks hoiduda

Kuivõrd pensioniks kogumise puhul mängib olulist rolli võimalikult pikk kogumisperiood, on niisiis oluline, et teekond algaks võimalikult vara. Vahur Madissoni sõnul tähendab see, et pensionitarkust võiks omandada juba enne, kui päriselt kogumiseks läheb.

“Pensionisüsteem on loodud nii, et kogumine algab siis, kui inimene läheb tööle – kuna palgast arvatakse maha sotsiaalmaks, mille arvelt tehakse ülekanne teise sambasse, ja tulumaks, mille saaks kolmanda samba puhul tagasi maksta, on oluline, et noor inimene mõistaks, kuidas see süsteem töötab ning kuidas tema töötasu ka maksudena jaguneb,” ütles ta.

Niisiis tuleb pensioniks kogumine päevakorda juba noore inimese esimesel töökohal – see on ka põhjus, miks tuleks hoiduda ümbrikupalga saamisest ning sõlmida korrektne tööleping. “Kuna ümbrikupalgaga jäävad kasutamata võimalused liituda teise ja kolmanda sambaga, hakkab see mõjutama ka inimese väljavaateid. Seetõttu tasub kindlasti veenduda, et tööleping oleks vormistatud korrektselt,” rõhutas ekspert.

Kuivõrd tööle võivad asuda ka alaealised noored, on siinkohal väga oluline roll lapsevanemate toel ja teadmistel, kes last erinevates küsimustes abistada saavad. “Kui endal napib teadmisi, on oluline tagada võimalused, mille abil noor inimene eluks vajalikud oskused ja tarkused omandab – põhjalikku informatsiooni saab nii internetist, infotundidelt kui ka näiteks panga spetsialistidelt.” 

Koguda võib juba varakult

Ehkki lapse õigele teele juhatamine ja rahatarkuste jagamine on väga olulise tähtsusega, on järjest populaarsemaks muutunud ka lapsevanemate endi rahaline panus oma lapse tulevikku ja heaollu. Teisisõnu alustatakse kogumist juba siis, kui laps perre sünnib, et viimane saaks täiskasvanuikka jõudes oma elu alustada. Madissoni sõnul on siin palju erinevaid võimalusi.

“Pikaajaline säästmine ja lapsevanemate initsiatiiv on lapse rahakoti seisukohalt väga kaalukas ja positiivne samm – kui võimalik võiks iga kuu natuke raha kõrvale panna ja koguda seda senikaua, kuniks laps saab täisealiseks. Seejärel saab juba otsustada, kas raha kasutatakse näiteks hariduse jätkamiseks või muude vajaduste katteks,” rääkis Madisson.

Samuti võib lapse jaoks koguda sääste lapsevanema investeerimiskonto abil ja kui laps saab täiskasvanuks, on võimalik jätkata kogutud vahendite investeerimist juba tema enda arvel. “Lapsevanemate initsiatiiv on igal juhul tervitatud ning võimalusi tasub arutada ka spetsialistidega. Oluline on meeles pidada, et kunagi pole liiga hilja pensioniks kogumisega alustada – see võimaldab soovitud eesmärkideni jõuda.”

Investeeringud pensionifondi võivad osakuomanikule tuua nii kasumit kui kahjumit ning pensionifondi investeeritud rahasumma väärtuse säilimine ja kasv ei ole garanteeritud. Vajadusel küsi nõu asjatundjalt. Pensionifondide eelmiste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet pensionifondi järgmiste perioodide tootluse kohta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.