Ekspert vastab: kas algav kevad on ehitamiseks soodne?

Mida teevad ehitushinnad algaval kevadel?Foto: Shutterstock

Ehkki kinnisvaraturul on kaua kestnud torm pidurdunud, tõotab kevad tuua kauaoodatud muutuse ehitusturule, eesotsas materjalide hindadesse. Kas see tähendab, et nüüd on soodne aeg kopp maasse lüüa, räägib Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Hinnalangus tõenäoliselt tuleb

Ehkki siit-sealt on kuulda, et ehitushinnad on langema hakanud, siis Rebane kinnitab, et ametlik statistika seda veel ei näita. “Kui võrreldes 2021. aastaga kasvasid ehitushinnad möödunud aastal 17,8% ning ka möödunud aasta viimase kvartali puhul näitas statistika 1,9% tõusu, ei näita ametlik statistika veel ehitushinna indeksi langust. Küll aga on teada, et ehitusmahud on oluliselt langenud,” sõnas ta.

Et surve ehitamiseks on järjest alanemas, toob see kevadel tõenäoliselt kaasa ka hinnaindeksi languse. See väljendub aga eeskätt materjali hinnalanguses, mitte tööjõukuludes. “Üks on materjali hind ning teine ehitamise enda hind. Et elu on kallimaks muutunud, soovib ka ehitaja ära elada ning seetõttu ehitamise hind tõenäoliselt ei lange. Töötunnihind võib inflatsiooni keskkonnas ühes muude eluvaldkondadega kindlasti veel kasvada.”

Küll aga on näha, et materjalide ja maja ehituseks vajalike detailide hinnad on jõudumööda langemas. “Kuivõrd toormaterjalid on odavamad kui koroonakriisi ajal või vahetult pärast sõja algust, on languse tinginud ka väiksem nõudlus. See tähendab, et taastunud on olukord, kus turul saab hinnapäringutele kiiresti vastuse ning välistatud pole ka hinnaga tingimine,” märkis Rebane.

Materjalide hinnalangus on kõige nähtavam metalli ja puidu puhul. “Kui me räägime avatäidetest, ustest-akendest ja muudeks maja ehituseks vajalikest elementidest, siis ennustan, et seal on teatud hinnalangused samuti võimalikud. Valikut on kindlasti rohkem kui varem,” lisas ta.

Energiasääst on igati mõjuv põhjus

Kuid kas algav kevad on sobiv aeg ka maja renoveerimiseks? Luminori eraisikute panganduse juhi sõnul on hoone renoveerimiseks alati hea aeg. “Renoveerimisega tõstetakse objekti väärtust ning see on kindel investeering tulevikku. Samuti on tegemist realiseeritava investeeringuga – kui sa otsustad maja tulevikus maha müüa, on see igal juhul müügitehingule kasulik,” põhjendas Rebane.

Ka energiasääst on igati mõistlik põhjus hoone renoveerimiseks. “Lisaks sellele, et vähendatakse kommunaalkulusid, antakse panus ka oma keskkonnajalajälje vähendamiseks – see on alati igati tervitatav samm.”

Kuivõrd materjalide hinnad soosivad ehitamist, kinnitas Rebane, et algaval kevadel on maja ehitada või renoveerida kindlasti soodsam kui aasta tagasi. “Kui me räägime renoveerimisest, kus mahud on ehitusest väiksemad, siis vähenenud kliendibaasi ja konkurentsitiheduse toel on võimalik üsna soodsatel tingimustel vajalikud tööd ära teha,” ütles ta.

Et energiatõhususe parandamine on pankade silmis järjest paremini soositud, saab laenu taotleda soodsamatel tingimustel. “Energiaefektiivsuse parandamiseks on võimalik valida energiasäästlikum ventilatsioonisüsteem, küttesüsteem või soetada päikesepaneele. Sellises olukorras pakub Luminor energiasäästlikkuse laenu soodsamatel tingimustel.”

Samas võib vajalike tööde tegemiseks taotleda ka väikelaenu, mis ei ole euriboriga seotud. Konkreetne valik sõltub aga tehtavate tööde iseloomust. “Kui me räägime umbes 10 000-eurosest eelarvest, siis võrreldes ideelaenuga on paremad tingimused hoopis väikelaenul, seda enam, et väikelaen pole euriboriga seotud,” märkis ta.

Küll aga tasub sobiva pakkumise jaoks konsulteerida pangaga. “Kõige tähtsam on hinnata, mis on tehtavate tööde otstarve, ja kui see on teada, saab pangaga juba täpsemalt konsulteerida ning nõu pidada, millise finantseerimisvõimaluse kasuks otsustada,” ütles Tanel Rebane.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.