Ekspert vastab: kas korteri renoveerimisele kuluv summa on võimalik kodulaenu sisse arvestada?

Kui uus kodu vajab ilmtingimata renoveerimist, on eksperdi sõnul erinevaid võimalusi, kuidas tehtavaid töid finantseerida.Foto: Shutterstock

Kui üks osa kinnisvarast soetatakse uusarendustesse, kus korteri siseviimistlus vastab ostja soovidele, siis järjest sagedamini leiavad uue omaniku korterid, mis vajavad renoveerimist või värskendust. Kuidas leida renoveerimiseks vajalik summa ning kas see on võimalik arvestada ka kodulaenu sisse, räägib Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Teise ringi kinnisvara läheb kaubaks

Rebase sõnul vaatab järjest rohkem koduostjaid niinimetatud teise ringi kinnisvara suunas, kuna uusarendustes pakutav valik ei pruugi praegustele vajadustele ja võimalustele vastata. “Et inimeste finantsilised võimalused on tugevalt rahahinna kallinemisest ja elukalliduse tõusust pihta saanud, on teise ringi kinnisvara kindlasti senisest rohkem hinda läinud,” kinnitas ta.

Siiski tuleb sellise kinnisvara puhul arvestada, kas ja milliseid siseviimistlustöid soovitakse äsja soetatud objekti puhul ette võtta. Luminori eraisikute panganduse juhi sõnul on renoveerimine küll paljude koduostjate soov, kuid kuludest ja rahalistest vahenditest lähtuvalt pole võimalik seda alati kohe ette võtta.

“Kuna koduostmine on kulukas ettevõtmine, näeme pangas hetkel tihti, et koduostjad saavad uue kinnisvara kätte ning asuvad pärast seda vajalikku puhvrit koguma, mis võimaldaks hiljem objekti renoveerimise kallale asuda,” rääkis Rebane. Seega ei pruugi ostjad renoveerimistöid kohe alustada, vaid võtavad selleks aega.

Finantseerimiseks on erinevaid võimalusi

Kui aga uus kodu vajab ilmtingimata renoveerimist, on eksperdi sõnul erinevaid võimalusi, kuidas tehtavaid töid finantseerida – kõik sõltub konkreetsest objektist ja ostja rahalisest võimekusest.

“Kui inimesel on kogunenud kinnisvaraostuks vajalik sissemakse, mis ületab 15% piiri, tasuks mõelda, kas planeeritava sissemakse arvelt võiks ehk summat vähendada ning paigutada see hoopis objekti renoveerimiseks vajalikku eelarvesse,” rääkis Rebane. Näiteks on see mõistlik, kui ostjal on olemas 30% kinnisvara maksumusest, millest pool hoopis kapitaalremondiks kasutada. “Kui aga puhvrit on oluliselt vähem, sõltub kõik planeeritavate tööde hulgast ja maksumusest,” lisas ta.

Teine võimalus, mida järjest enam kasutatakse, on sissemakseks vajaliku summa vähendamine KredExi käenduse abil. “Kui inimene kuulub sihtrühma ning tal on olemas 20% omafinantseeringut, aitab KredExi käendus langetada selle 10%-le – ülejäänud summat saab edukalt renoveerimiseks kasutada,” sõnas Rebane.

Kuid kas ja kuidas on renoveerimistöid võimalik kodulaenu sisse arvestada? Tanel Rebase sõnul on see teatud puhkudel tõepoolest võimalik ning puudutab ennekõike olukordi, kus on tegemist suuremate renoveerimistöödega. Ent kuidas selline tehing praktikas välja näeb?

“Planeeritavate tööde kohta tuleb pangale esitada ehituskalkulatsioon, mille põhjal saab pank vajaliku ülevaate. Samuti peab sellisel juhul arvestama, et ostjal peab olema pangale sobiv lisatagatis,” selgitas Rebane. Lisatagatis tähendab eksperdi sõnul kinnisvara, mis paikneb tiheda asustusega piirkonnas ning on heas seisukorras.

“Et lisatagatisele rakenduvad teatud tingimused, on renoveerimistöid võimalik finantseerida näiteks olukorras, kus kliendil on püsiv elukoht olemas ning soov on osta teine kinnisvara, mida plaanitakse renoveerida,” tõi Rebane näite. Samuti tuleb arvestada, et renoveerimistööd arvestatakse sellisel juhul kinnisvara maksumusele lisaks ning neid tasutakse seni, kuni laenuperiood kestab.

Saab kaaluda ka teisi võimalusi

Neljas võimalus, mida inimesed sageli kodu renoveerimiseks või sisustamiseks kasutavad, on väikelaen või ideelaen, mis on kodulaenust oluliselt lühema perioodiga finantseerimisvõimalused. Siinkohal soovitab Tanel Rebane välja arvutada, milline on tehtavateks töödeks vajalik summa, kuna see aitab teha lõpliku valiku.

“Kui renoveerimistööd jäävad vahemikku 1000–15 000 eurot, on see väikelaenuga kindlasti tehtav. Samuti on väikelaen abiks näiteks energiaefektiivsuse tõstmiseks, kuna selle jaoks saab laenu taotleda väga hea intressiga,” sõnas ekspert. Suuremate renoveerimistööde jaoks saab aga taotleda ideelaenu, mille puhul algab laenusumma 10 000 eurost ning mille laenuperioodi maksimaalne pikkus on 20 aastat – seetõttu kasutatakse ideelaenu sageli ka kinnisvaraostuks.

Uut koduomanikku aitab vajadusel ka Luminor Black krediitkaart, mida saab kasutada väiksemate sisseostude tegemiseks. “Kindlasti tasub pangaga nõu pidada, et saada aru, millised on soovid ja võimalused. Pank oskab aidata ka esialgse kalkulatsiooni tegemisel, kuna tegeleme selliste küsimustega igapäevaselt,” kinnitas Rebane lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.