Tehnoloogiaaktsiate lipulaev Nvidia lööb maailmaturul laineid ning näitab rekordilisi tootlusnumbreid, mis omakorda uusi investoreid ligi meelitab. Ent kuidas see Nvidial õnnestus ning kas kõrge tähelend võib kaasa tuua ka kõrgelt kukkumise, selgitab Luminori privaatpanganduse varahaldur Kalle Kose.
Enneolematu tähelend
Ehkki paljude investorite kõrvu jõudis Nvidia nimi alles viimastel aastatel, on ettevõte tegutsenud juba aastast 1993 ning varasemalt keskendunud tugevat jõudlust nõudvate arvutite graafikakaartide tootmisele. Nõudlusele andis omakorda suurema hoo sisse koroonakriis, mil inimestel tuli püsida kodus ning leida endale tubastes tingimustes igavust peletavaid tegevusi.
“Kuna nõudlus koduse meelelahutusega seotud tehnoloogia vastu kasvas, suurendas Nvidia tulusid juba koroonakriisi perioodil. Samuti on hoogu andnud krüptovaluuta ajastu, mis on suurendanud veelgi nõudlust suure jõudlusega arvutite järele ning ettevõtte müüginumbreid samuti kasvatanud.”
Enneolematut tähelendu alustas ettevõte aga eelmisel aasta kevadel, mil Nvidia teatas nii suurtest kasuminumbritest, mida poleks keegi osanud ette prognoosida – sellega on Nvidiast saanud üks maailma kõige väärtuslikemaid börsiettevõtteid, mille turuväärtus on umbes 3 triljonit dollarit.
“Ehkki Nvidia oli tehnoloogiateadliku investori radaril ka varem, tähendas see uudis ettevõtte jaoks uue ajastu algust. Tänaseks on Nvidia positsioon turgudel nii tugev, et konkurendid pole võimelised sellisele edule veel vastu astuma,” sõnas Kose.
Nimelt tegeleb Nvidia muuhulgas suure võimsusega tehisintellektikiipide tootmisega, mida erinevad ettevõtted superarvutite arendamises kasutavad. “Kui võrrelda tehisintellekti võidukäiku kullapalavikuga, siis piltlikult öeldes tegeleb Nvidia kullakaevamiseks vajalike labidate tootmisega,” selgitas ekspert. Kuivõrd huvi tehisintellekti vastu ei näita maailmas raugemise märke, tõukab see tagant ka Nvidia edu.
Kõrgelt lendad, kõrgelt kukud?
Ehkki Nvidia tähelend lähiajal tõenäoliselt jätkub, ei tasu Kalle Kose hinnangul investoritel valvsust kaotada: nimelt on ajaloost tuua palju näiteid, kus kõrge lend toob kaasa ka kõrgelt kukkumise. “Kui järgmise paari aasta prognoos paika peab, võib ennustada, et hea trend püsib. Sellegipoolest on väljaspool ettevõtet asuval investoril raske hinnata, kas väljaöeldud kasvumäärad peavad paika või mitte,” märkis ta.
Kõige suuremaks riskiks nimetab Kose kasvukiiruse püsimist – nimelt ei pruugi prognoos sugugi reaalsusele vastata. “Kui konkurendid suudavad Nvidia edu valemi lahti muukida, võib see kaardid laual segi lüüa. Samuti võib oht peituda prognoositust väiksemas nõudluses: kui näiteks globaalne majandus läheb langusesse või ettevõtted saavad aru, et tehisintellekti investeerimine ei too ikkagi nii suurt kasumit, kui esialgu loodeti, ei pruugi kõrge tähelend jätkuda.”
Lühemas perspektiivis tähendab Nvidia aktsiatesse investeerimine eelkõige tururiskiga arvestamist. “Majanduslangust pole USAs hetkel prognoosi kohaselt ette näha, ent kui see peaks siiski juhtuma, teevad turgude suurimad tõusjad läbi ka teistest suurema languse. Seega, kõrget tähelendu nautivatel ettevõtetel võib kukkumine olla valusam.”
See aga ei tähenda Kose sõnul, et Nvidia edust ei tohiks investor osa saada – ennekõike sõltub investeerimine siiski inimese riskitaluvusest ja tema positsioonist. “Kui investoril on kõrge riskitaluvus ja usk ettevõttesse, ei ole põhjust laevalt maha hüpata. Küll aga võib ühel hetkel mõelda portfelli rebalanseerimise peale, kui teatud positsioone on kogunenud liiga palju ja nendest tulenev risk on liiga suur.”
Järgmine tõehetk seisab Kose sõnul ees 23. augustil, mil avaldatakse teise kvartali tulemused. Uudised tekitavad investorites põhjendatult kõhedust, kuna S&P 500 indeksist moodustab Nvidia enam kui 6%, mistõttu tuleb ettevõtte käekäigul teravdatud pilk peal hoida. “Enne majandustulemuste selgumist tuleb investoritel sageli kabuhirm peale – seetõttu võib ennustada, et enne tulemuste avalikustamist Nvidia uusi tippe aktsiaturgudel ei tee. Kui aga tulemused näitavad, et kõik on hästi, võib Nvidia peatamatu tähelend jätkuda,” sõnas ekspert lõpetuseks.
Tegu ei ole investeerimissoovitusega. Enne investeerimisotsuse tegemist peab iga investor ise põhjalikult kaaluma tehtava investeeringu finantsilisi, maksutemaatilisi ja juriidilisi asjaolusid, samuti kõiki riske.