Faktooringu teenus vabastab ettevõtja tüütust arvetega seotud asjaajamisest ja kingib sellele lisaks ka vajaliku turvatunde. Kuidas faktooring töötab ning kas koroonakriis on seda teenust kuidagi mõjutanud, räägib Luminor Liising juht Andrus Soodla.
Lisateenuste võlu
Andrus Soodla sõnul on faktooring mõnes mõttes asendustoode arvelduskrediidile. “Faktooring on lühiajaline käibekapitali finantseerimisinstrument, millega kaasnevad teatud lisaväärtusteenused,” ütles ta. Teenuste hulka kuuluvad muuhulgas arvete haldamine ja administreerimine, mis hõlmab endas ka üle tähtaja läinud arvetega tegelemist.
“See tähendab, et kui arve tähtajaks sai märgitud 40 päeva, ent ostja pole seda õigeaegselt tasunud, on faktooringu teenuse pakkuja ehk pank see, kes ostjale helistab ja arve tasumist meelde tuletab. Seega ei pea seda tegema ettevõtte raamatupidaja, vaid panga esindaja,” selgitas ta.
Teiseks lisateenuseks on krediidiriski kindlustamine, kus faktooringu pakkuja ehk pank sõlmib suurte kindlustusseltsidega pikaajalised lepingud, mida tükikaupa klientidele edasi müüakse.
“Faktooringut kasutades saab ettevõte kindlustada ostja pankrotiriski. Seega, juhul kui ostja ei maksa arveid, saab ettevõtja selle raha kindlustuse käest. Kuna pank müüb krediidikindlustustust oma klientidele edasi sarnaselt hulgihinnaga, on kindlustusteenus kättesaadav väga mõistliku hinna eest,” sõnas Soodla.
Regressiga faktooring
Ent milline ettevõte faktooringu teenuse kasutamisest võidab? “Suurte pankade, sealhulgas Luminori faktooringteenus on ülesehitatud mahule, stabiilsusele ja korduvarvetele. Seega sobib faktooring ettevõttele, kellel on palju ostjaid, kes asuvad paljudes erinevates riikides, kus saab ostjate krediidiriski kindlustada ja kus tuleb võlgnevuste administreerimisega tegeleda,” ütles Luminor Liisingu juht.
Lisaks eristatakse faktooringu puhul regressiga ja regressita faktooringut. Andrus Soodla sõnul tähendab regressiõigus ennekõike õigust müüa arve müüjale tagasi. “Enamik Eesti ettevõtteid töötab regressiõigusega.”
COVID-19 mõju
Et COVID-19 on kogu maailma majandust jõuliselt mõjutanud, ei jäänud sellest puutumata ka faktooringu tegevus. “Kuna riskid ja teadmatus muutusid väga suureks, sai faktooringu tegevus päris olulise tagasilöögi, kuna rahvusvahelised krediidikindlustajad ei soovinud enam kinnitada riskilimiite,” rääkis Soodla. Seega, kuna eksportarveid polnud võimalik kindlustada, siis ettevõtted ka ei müünud.
Küll aga võib öelda, et tänaseks on rahvusvahelised kindlustusseltsid olukorda kaardistanud, hinnanud ja sellega kohanenud. “Kindlustusseltsid on juba öelnud, et suudavad teha vahet tööstusharude lõikes – nendes harudes, kus on endiselt riskid väga kõrged, neid ei kindlustata. Küll aga on terve rida tööstusharusid, mis COVID-19 kriisi valguses hoopis võitsid, mistõttu on valmisolek uute riskilimiitide kinnitamiseks ja uute mahtude kindlustamiseks olemas,” nentis ta.
Uus trend, millest kasu lõigata
Kuivõrd tarneahelate katkemise probleem mõjutab eeskätt just globaalset kaubandust, siis Soodla hinnangul on Euroopa kontekstis näha trendi, kus järjest rohkem hakatakse lepinguid sõlmima lähedalasuvate või samas piirkonnas paiknevate partneritega.
“Eesti ettevõtetel võiks olla päris hea võimalus uute Euroopa ostjate leidmiseks: kui seni tellisid Euroopa ettevõtted endale allhanget Hiinast või näiteks Ladina-Ameerikast, siis täna see lihtsalt ei toimi ega tööta,” põhjendas Luminor Liisingu juht.
Seega tuleks tema sõnul see müügivõimalus kindlasti ära kasutada ja uute partneritega kauplema hakata, seda enam, et riskilimiidid on olemas ja kättesaadavad. “Ettevõtjad peaksid praegu panustama sellele, et tarneahelaid muudetakse ja otsitakse uusi partnereid. Kindlasti tuleks olla rahvusvahelistel turgudel nähtav,” soovitas Soodla.
Ühtlasi tasuks selle konteksti pinnalt suhelda ka pankadega, et välja selgitada, kas potentsiaalsele ostjale annaks teha piisava riskikindlustuse, et temaga lepingusse minna ja müügimahtu seeläbi suurendada. Soodla sõnul on selleks päris hea võimalus olemas.
“Krediidikindlustuse turg on kindlasti taastunud, mitte küll kõikides majandussektorites, kuid kindlasti enamikes. Faktooring aitab protsessi realiseerida või sellest kasu saada. Seega saab faktooringu abil maandada olemasolevaid riske, saada uute partneritega lepingute sõlmimisel juurde krediidikindlustuse ja muuta kogu protsess seeläbi palju turvalisemaks,” sõnas Luminor Liisingu juht.