Liisingu juht: kindlustunde langus on mõjunud ka liisinguturule

Ehkki euribor ja inflatsioon on tarbija kindlustunnet mõjutanud, on olukord siiski oodatust positiivsem.Foto: Shutterstock

Luminor Liisingu juhi Andrus Soodla sõnul oli autode esmaregistreerimise osas esimene kvartal ühest küljest küll ootuspärane, kuid mõnes mõttes ka üllatuslik. Uute autode esmaregistreerimine kasvas 9%, samal ajal kui kasutatud autode esmaregistreerimine vähenes 14%. Kokku oli esmaregistreerimisi esimeses kvartalis 4% vähem kui möödunud aastal samal ajal. Intressimäärade tõus ja kiire inflatsioon on inimeste kindlustunnet märkimisväärselt langetanud. Autode finantseerimiseks sõlmiti liisinguid selle aasta esimesel kahel kuul umbes 12% vähem võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.

Liisinguturu olukord püsib siiski stabiilne

Soodla sõnul on liisinguturul näha nii kasutatud kui ka uute autode hinnatõusu stabiliseerumist. “Statistika näitab, et kasutatud autode segmendis on keskmise lepingusumma kasvamine pidurduma hakanud. Praegust olukorda arvestades, kus tarbija kindlustunnet mõjutavad tugevalt nii inflatsioon kui intressitõus, on see liisinguturule loomulikult positiivne uudis,” ütles ta.

Hinnatõusu pidurdumist on liisinguturul näha ka uute autode puhul. “Tarbijad on põhjusega ettevaatlikumaks ja ebakindlamaks muutunud, kuid praegune olukord on liisinguturul hetkel siiski kokkuvõttes stabiilne,” sõnas Soodla. “Ilmselt jääb keskmine sõlmitud lepingusumma mõneks ajaks stabiilseks, kuniks olukord majanduses veidi taastub ning tarbija kindlustunne tõusma hakkab.”

Euribor külvab ebakindlust

Kui intressitõusu alguses tuli liisinguvõtjatel harjuda kasvava igakuise maksega, siis Andrus Soodla sõnul kestab kohanemisperiood tänaseni. “Liisinguvõtjate maksekäitumine on samas olnud väga eeskujulik ning juhuslikke ja pahaaimamatult võlglasteks sattunud inimesi pole lumepallina nimekirja juurde tulnud. Seega on teadlikkus märkimisväärselt kasvanud ja inimesed oskavad järjest paremini intressitõusuga arvestada,” kommenteeris ta.

Et lähitulevikus euribor tõenäoliselt enam nii kiiresti ei kasva, on muutusega ka lihtsam harjuda. “Kuna euribor kasvas väga lühikese aja jooksul 0%-lt 3%-le, peegeldus see muutus valusalt ka liisingu kuumakses. Kuigi euribor kasvab tõenäoliselt veel, on edaspidi oodatav muutus liisinguvõtjate jaoks siiski väiksem kui seni. Sellegipoolest on endiselt soovitatav makselimiidid üle vaadata ja veenduda, et liisingu teenindamine ei jääks lihtsa valearvestuse või mõne vajaliku nupuvajutuse taha,” pani Soodla südamele.

Kasvav euribor on muutnud ettevõtete ja eraisikute käitumist – suurenenud on autode väljaostud sularaha eest. Ei peeta mõistlikuks oluliselt kasvanud intressikulusid tasuda ja võimaluse korral ostetakse auto kohe välja. “See on ikka nii olnud, et raskematel aegadel suureneb sularaha eest väljaostude osakaal. Kuna euribori tulevik on endiselt lahtine ning ebakindlus püsib, võib väljaostude osakaal jääda kõrgeks veel mõneks ajaks,” ütles Luminor Liisingu juht.

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.