September on ukse ees: neli olulist säästunippi, kuidas sügiseks valmis olla

Raha säästmine ei ole tuumafüüsika: just nende nippidega on võimalik kulud kontrolli alla saada.Foto: Shutterstock

Ekspertide hinnangul tuleb eesootav sügistalvine periood paljude jaoks finantsiliselt väga keeruline – seda võimendab eeskätt inflatsioon, mis ei näita kaugeltki vaibumise märke. Kuidas olla eesootavaks perioodiks valmis ning mida annab juba praegu ära teha selleks, et hinnatõus rahakotti nii suurt auku ei vajutaks, annab nõu Luminori klienditeenuste juht Kaspar Kork.

  1. Vaata üle oma kodu küttelahendus

Korki sõnul on väga tähtis läbi mõelda, milline on inimese majanduslik seis ning kuidas oleks võimalik igakuiseid kulutusi vähendada, seda enam, et elektri- ja gaasihind ähvardavad lähitulevikus veelgi rohkem tõusta.

“Esimese hooga soovitaksin pilgu pöörata koduste energiaallikate peale: võimalusi, kuidas energiat kokku hoida, on tänapäeval väga palju,” märkis ta.  See hõlmab tema sõnul nii kodu soojuspidavuse hindamist, vanade lambipirnide vahetamist energiasäästlike LED-pirnide vastu kui ka näiteks varianti paigaldada maja katusele päikesepaneelid.

Et energiatõhususe parandamine võib osutuda kulukaks, pakuvad soodsatel tingimustel finantseerimislahendust ka pangad. “Ka Luminoril on olemas energiasäästlikkuse laen, mida selliste eesmärkide saavutamiseks sageli kasutatakse,” näitlikustas ta.

Enne laenu võtmist tuleks aga kindlasti teha vajalikud arvutused. “Soovitaksin kindlasti mõelda läbi, mis on uue energialahenduse tasuvusaeg ning kas laenu on võimalik eeskujulikult ka teenindada,” märkis Kork. “Rõhutan, et just praegu on veel aega selleks ette valmistuda.”

  1. Vaata üle erinevad olemasolevad paketid

Väga nutikas võimalus, kuidas raha teadlikult säästa, peitub erinevate lepingute ülevaatamises. “Kindlasti võiks hinnata, kas kõik lepingud või teenusepakkujaga sõlmitud paketid teenivad ikka sinu huve või saab nende puhul midagi muuta, et seeläbi raha kokku hoida,” tõi Kork näite.

Kui pole kindel, kas uus pakett või lahendus toob ikka rahasäästu, võiks Luminori klienditeenuste juhi sõnul võtta pakkumisi erinevatelt teenusepakkujatelt ja neid omavahel võrrelda. “Konsulteeri konkureerivate ettevõtetega ning küsi nõu, kuna sageli ei teata, kas makstakse hetkel arveid turu keskmisest rohkem või vähem. Just selliste detailide täpsem uurimine aitab need tegurid selgemaks teha.”

  1. Varu halvemateks päevadeks

Korki hinnangul mõtleb rahatark inimene läbi ka selle, mis saab siis, kui rakendub kõige mustem stsenaarium ning raha jääb vajalikul hetkel puudu. “Tee endale kasvõi eraldi konto, kuhu paned igakuiselt midagi kõrvale, seda just näiteks kasvavaid energiahindu arvestavalt. Sellisel juhul tead, et saad seda raha eesmärgipäraselt kasutada siis, kui seda kõige rohkem vaja läheb,” juhendas ta.

  1. Vaata üle oma tarbimisharjumused

Kindlasti peitub üks rahasäästu nipp ka oma igapäevaste harjumuste ülevaatamises. “Mõtle, kui palju sa tegelikult midagi vajad ning päriselt teed: kui maksad igakuiselt jõusaali liikmetasu, aga käid seal korra kuus, siis järsku tasub osta ühe korra pilet, mitte tasuda kuutasu?” näitlikustas ta.

Suur hulk inimesi planeerib ka kodumajapidamises vajalikke tegevusi elektrihinna järgi ning hoiab teatud kodumasinaid või laadijaid juhtmes vaid siis, kui neid päriselt kasutatakse. “Kindlasti tasub näiteks pesu pesta ajaperioodil, mil elektrihind on kõige odavam – väikesed võidud kokku toovad tegelikult ühes kuus juba märkimisväärse säästu.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.