Suhkrusiga ja 12 viinamarja: põnev ülevaade aastavahetuse söökidest, mis toovad uuel aastal õnne õuele

Kui süüa kaksteist viinamarja ära 60 sekundi jooksul, võib oodata, et uusaasta soovid täituvad järgmise 12 kuu jooksul.Foto: Shutterstock

Juba aegade algusest on inimesed üle kogu maailma aastavahetusel ja uusaastapäeval õnnetoovaid toite ja jooke tarbinud. Igaüks otsib ju õitsengut ja heaolu. Näiteks on eestlased valmis selle nimel seajalgu sööma, aga kuidas on lood mujal maailmas?

Olenemata sellest, kas mõnes riigis tähistatakse aastavahetust 31. detsembril või mõnel muul päeval aastas, on väga suure tõenäosusega peolaual ainulaadne maiuspala või soolane roog. Praegusel ajal, mil reisimine keeruline, võid vabalt maailma traditsioonilisi toite oma aastavahetusel serveerida ja nõnda väikesele maitserännakule siirduda. 

Buñuelos (Mehhiko)

Oaxacas ja teistes Mehhiko piirkondades valmistavad kohalikud aastavahetuseks magusat rooga nimega buñuelos. Buñuelod on väikesed krõbedad pannkoogid, mis siirupiga üle niristatud ja mida serveeritakse keraamilisel taldrikul. 

Traditsiooni põhiosa on pärast magustoidu söömist. Kui soovite, et aastavahetuse soov täituks, tuleb keraamiline nõu vastu seina või lage purustada. Keraamiliste nõude lõhkumise traditsioon tähistab möödunust lahti “murdmist” ja järgmisel aastal uute asjade juurde liikumist.

Tteoguk (Lõuna-Korea)

Foto: theculturetrip.com

Lõuna-Korea inimesed loevad end uusaastaööl aasta võrra vanemaks, mitte oma sünnipäevadel. Ja traditsioonilise tteoguk-nimelise supi söömine on selle uue aasta tähistamiseks suisa hädavajalik. See ongi tegelikult nii oluline, et ilma kausitäit tteoguki söömata ei pruugi üks lõunakorealane end üldse aasta vanemaks pidada.

Tteoguk on kuum supp, mis valmistatud puljongist, riisikookidest ning liha ja köögiviljade segust. Sellele lisatakse sageli mune, sibulat ja röstitud merevetikaid. Lisaks sellele, et tteoguk aitab lõunakorealastel aastavahetusel aasta võrra vanemaks saamist tähistada, toob supp ka õnne.

Suhkrusead (Saksamaa)

Foto: theculturetrip.com

Saksamaal tähistavad sead raha ja õnne. Kui soovite, et aasta oleks edukas ja õnnelik, võite õhtusöögile lisada sealiha. Kes aga liha ei armasta võib näksida suhkrusigu. Glücksschweinid on väikesed seakujulised magusast mandlipastast valmistatud maiuspalad, mis Saksamaal ka levinud aastavahetuse kingitus. 

Kuku Sabzi (Iraan)

Iraan tähistab oma uusaastat (Nowruzi) igal aastal kevadisel pööripäeval. Üks peamiseks hõrgutiseks Nowruzi pidustuste ajal on frittata, mida nimetatakse kuku sabziks. Kuku sabzi on munast ja värsketest ürtidest valmistatud munatort ehk omlett. Maitsetaimed sümboliseerivad taassündi, munad aga viljakust uuel aastal.

Viinamarjad (Hispaania)

Piirkondliku traditsiooni kohaselt täidab tosina värske viinamarja söömine keskööl teie kaksteist soovi. Iga söödud viinamarja kohta saate esitada ühe soovi. Kui süüa kõik kaksteist viinamarja ära 60 sekundi jooksul, võib oodata, et uusaasta soovid täituvad järgmise 12 kuu jooksul. 

Kui aga minuti jooksul kõiki 12 viinamarja ära ei sööda, toob see uueks aastaks halba õnne. Kindlasti tuleks veenduda, et viinamarjad oleksid küpsed: magusad viinamarjad ennustavad head aastat, hapud viinamarjad aga ebaõnne.

Tang Yuan (Hiina)

Foto: theculturetrip.com

Hiina uusaasta puhul saate nautida traditsioonilist rooga nimega tang yuaan. Tang yuan on riisipelmeen, mis on magusate täidistega, nagu oapasta ja seesamiseemned. Need võivad sisaldada ka pähkleid või puuvilju. Tang yuaani keedetakse ja serveeritakse magusas siirupis, mis mõnikord on ingverimaitseline. Tang yuan sümboliseerib perekonda ja kokkusaamist.

Läätsed (Mehhiko ja Itaalia)

Foto: theculturetrip.com

Läätsed on paljudes riikides, sealhulgas Itaalias ja Mehhikos, oluline aastavahetuse põhitoit. Itaalias serveeritakse sealiha vorsti kõrvale läätsi, mis sümboliseerivad tulevast õitsengut. Mehhikos asetavad mõned inimesed läätsed ukselävele või kannavad ube taskus, et tuua aastavahetusel õnne.

Toshikoshi Soba (Jaapan)

Aastavahetusel, vahetult enne keskööd söövad inimesed Jaapanis sageli kausitäie tatranuudleid ehk toshikoshi sobat (“aastat ületavad nuudlid”). Traditsioonilisi nuudleid serveeritakse teiste roogadega, nagu mustad oad ja heeringamari, aga ka rullitud pruunvetika, krevettide ja riisikookidega.

Marineeritud heeringas (Poola)

Foto: Shutterstock

Poolas usuvad paljud, et vana-aastaõhtul marineeritud heeringa söömine paneb uue aasta õigele jalale. Sageli serveerivad Poola leibkonnad marineeritud heeringat koos muude traditsiooniliste suupistetega, nagu näiteks lihapallid ja pasteet.

Oad (Argentiina)

See Argentina uusaasta toidutraditsioon on suhteliselt lihtne. Kui soovite uuel aastal töökohta säilitada või soovite leida veelgi parema töö, on soovitatav uusaastapäeval süüa ube. Kõik oad, mistahes roogades, sobivad. 

Riisipuding (Rootsi)

Rootsi aastavahetuse pidusöök sisaldab sageli magusat riisipudingut. Kuid rootslased lisavad sellele traditsioonile midagi juurde. Riisipudingu sisse on kombeks peita üks mandel – kes leiab riisipudingust mandli, võib järgmise kaheteistkümne kuu jooksul õnne oodata.

Viski (Šotimaa)

Foto: Shutterstock

Viski tähistab aastavahetust Šotimaal, kus seda püha tuntakse Hogmanay nime all. Hogmanay pühade traditsioone on palju ja need kestavad igal aastal kuni kaks päeva. Hogmanay lõbustuste keskmes on röstsai, mis on valmistatud klaasi viskiga. Perekond ja sõbrad kogunevad uue aasta südaööl üksteist tervitama. Nad laulavad Auld Lang Syne’i ja vahetavad naabritega sööki ja jooki.

Toit toob kõikjal üle maailma inimesed aastavahetusel kokku, soovitakse õnne ning nauditakse pere ja sõpradega koos veedetud aega. Telli oma maitserännaku korraldamiseks vajalik toidukraam aegsasti Barbora e-poest ja kindlusta endale õnnelik uus aasta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.