Paber või kile: Millist kotti sa poes käies keskkonna võtmes eelistama peaksid?

Foto: Scanpix/Sakala/Elmo Riig.

Keskkond on aastate jooksul jaekaubanduses aina olulisemaks faktoriks muutunud, mida peavad erinevad jaeketid võtma arvesse nii ühiskonna kui ka otseselt valitsuste survel. Üheks kuumemaks teemaks on selles valdkonnas kujunenud kilekottide kasutamine.

Teatavasti kehtestati õhukestele kilekottidele valitsuse poolt piirangud, mis esialgu (2017. aastal) kilekottide kättesaadavust klientidele ning tänaseks (al 2018) kilekottide kasutusvaldkondi üldisemalt kauplustes piiravad. Seaduste eesmärgiks on vähendada kilekottide tarbimist juba käesoleva aasta lõpuks 90 kilekotini inimese kohta. Samuti juhitakse üha enam tähelepanu kilekottidele alternatiivsete võimaluste kasutamisele.

Kilekott kui keskkonna suurim vaenlane?

Kilekott ei ole iseenesest keskkonnasõbralik, ent Selveri kommunikatsioonijuhi Rivo Veski sõnul ei ole asi päris nii lihtne, et loobume täielikult kilekottidest ja kõik võidavad. “Kui inimene ostab poes kilekoti, kasutab seda mitu korda ja selle pärast kasutamist õigesti ära viskab – kilekott ei satu loodusesse – on tegu põhimõtteliselt ümbertöödeldava materjaliga, millest saab luua uue kilekoti või mõne muu plastiktoote,” sõnas ta.

Ühe lahendusena julgustatakse inimesi üha enam kilekoti asemel paberkotti kasutama, mida näitab kasvõi asjaolu, et enamikes kauplustes on kilekoti hind paberkotist kõrgemale tõstetud, muutes sedasi viimase tarbijatele kättesaadavamaks. Veski sõnul tuleks aga tugevalt kaaluda seda, kuidas ja kas paberkoti kasutamine tegelikult keskkonda rohkem säästab.

“Kui võtame ette paberkoti ja mõtleme toormaterjalile, millest see valmistatud on – puit – siis tegelikult on ainult tootmisprotsessi vaadates paberkott kilest keskkonnale kahjulikum. Arvesse tuleb siiski võtta ka asjaolu, et paberkottide tootmises taaskasutatakse samuti olemasolevaid materjale,” sõnas ta.

Kõik sõltub sellest, kuidas kotti kasutatakse

Ülemaailmset olukorda vaadates võib näha mitmeid valitsusi ja linnavalitsusi, mis on võtnud sihiks plastikust loobumise ning selle asemel paberist valmistatud pakendite, eeskätt kottide, kasutamise. Samas on Veski sõnul paberkottide taaskasutamine tunduvalt keerulisem, mis tekitab küsimuse, et kas keskkond paberkottide kasutamisest ka tegelikult võidab.

“Asja teine pool on see, et kui inimene ostab paberkoti ja viib toidukaubad sellega koju, ei tee ta sellega üldjuhul rohkem midagi peale ära viskamise või heal juhul paberikonteinerisse panemise. Õigesti ära visatud paberkotti saab muidugi taaskasutada – toota uusi paberkotte või muid paberist ja papist tooteid – ent koti eluiga jääb ikkagi võrreldes isegi kilekotiga tunduvalt lühemaks,” selgitas kommunikatsioonijuht.

Pigem tuleks Veski sõnul läheneda kottide kasutamisele selle nurga alt, et ühte kotti kasutataks võimalikult kaua ja kui midagi on vaja ära visata, siis tehakse seda sorteerimise järgi. “Plastik iseenesest ei ole loodusvaenulik. Loodusvaenulik on inimene, kes seda valesti kasutab – jätab selle käitlemata või loodusesse lagunema,” rääkis ta.

Kuidas siis ikkagi võimalikult keskkonnasõbralikult poes käia?

Paber- ja kilekottidel on keskkonna vaatevinklist mõlemad omad head ja vead, millest ei pruugi isegi asjatundjad alati esimese hooga aru saada. Arvesse tuleb võtta pakendi mõju keskkonnale alates selle tootmisest, transpordist ja kasutamisest kuni selleni, kuidas ja kas pakend ära visatakse ning taaskasutatakse.

Selle asemel, et järgmine kord kilekoti asemel paberkotti eelistada, tasub pigem mõelda hoopis sellele, kuidas ühte kotti võimalikult kaua kasutada. Paljud kilekotid leiavad peale poest koju jõudmist kasutust ka prügikoti näol, mis tähendab küll, et kott leidis uue kasutuse, kuid lõpetab ikkagi prügilas – prügikotina on praktiliselt kindel, et kilekott ei lähe efektiivsesse taaskasutusse.

Ühte kilekotti saab aga poes käimiseks kasutada mitu korda, kuna erinevalt paberkotist ei kaota see vee või muu niiskusega kokku puutudes omadusi ega purune nii kergesti. Kõige targem on muidugi käia poes riidest või muust vastupidavast materjalist taaskasutatava kotiga, mis enne oma elutsükli lõppu loodetavasti sadu kordi kasutust leiab ja sedasi nii jäätmejaama kui ka looduse kahjulikest materjalidest puhtamana hoiab.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.